Lajme

Franca apo Zvicra: Si funksionon ndarja kufitare e aeroportit të Gjenevës?

Aeroporti i Gjenevës është aeroporti i dytë më i madh i Zvicrës, duke shërbyer rreth 16 milionë pasagjerë në vit dhe me një pamje mahnitëse të Alpeve. Kjo nuk është e vetmja gjë që e dallon.

Për shkak të sfidave gjeografike dhe planifikimit që nga fillimi i shekullit të 20-të, aeroporti i Gjenevës kufizohet me Francën në anën e saj veriore. Falë një marrëveshjeje midis dy vendeve në vitin 1960, ai është i aksesueshëm dhe i ndarë midis Zvicrës dhe Francës.

Por si funksionon kjo?

Aeroporti është i ndarë në dy sektorë – francez dhe zviceran. Në sektorin francez, vetëm fluturimet e brendshme për dhe nga destinacionet brenda Francës janë të aksesueshme. Ky sektor ndodhet brenda Skelës F të Terminalit Kryesor. Të gjitha fluturimet e tjera – duke përfshirë fluturimet ndërkombëtare me distanca të gjata – mbërrijnë dhe nisen nga sektori zviceran, i cili përbën pjesën tjetër të Terminalit Kryesor, trasmeton albinfo.ch.

A mund të kaloni midis pjesëve zvicerane dhe franceze të aeroportit?

Ju mundeni – nëse keni një biletë për një fluturim atë ditë dhe keni me vete pasaportën ose dokumentet e identifikimit.

Kjo nuk përfshin kontrolle me porosi nëse jeni duke udhëtuar drejt ose nga një vend Shengen. Thjesht do t’ju kërkohet të tregoni biletën dhe ID-në tuaj.

Ku është pika e kalimit?

Ju mund të kaloni midis dy sektorëve nga pala zvicerane në nivelin e nisjeve. Ndiqni tabelat “Destination France” pranë sporteleve të Air France.

Po nëse jam duke kapur një fluturim të brendshëm francez – a duhet të kaloj nëpër seksionin zviceran?

I gjithë procesi për fluturimet e brendshme franceze zhvillohet brenda sektorit francez, kështu që nuk ka nevojë të kalohet. Nga mbërritja në aeroport deri në check-in, në nisje, ju qëndroni brenda Francës për të gjitha qëllimet ligjore, shkruan thelocal.

A mund të hyj dhe të dal nga aeroporti me makinë direkt nga Franca?

Po, ju mund të hyni në aeroport nga Franca, nëpërmjet qytetit të Ferney Voltaire. Aty, nga posta doganore, ndiqni tabelat për në ‘Aéroport secteur France’.

Ku janë hyrjet zvicerane?

Nëse jeni duke vozitur për në aeroport nga brenda Zvicrës, shumë zgjedhin të ndjekin tabelat nga qendra e qytetit deri në Grand-Saconnex ku ekziston mundësia për të lënë pasagjerët jashtë terminalit ose për të përdorur një nga disa mundësi parkimi afatshkurtër ose afatgjatë.

Duke vozitur nga Vaud në autostradën A1, mund të dilni pas Coppet, kur rruga do të ndahet në atë që shkon në aeroport (dhe Francë) dhe tjetra në qendër të Gjenevës.

Aeroporti ka gjithashtu një stacion treni, i cili është një udhëtim tetë minuta nga qendra e qytetit të Gjenevës dhe kushton rreth 3 franga për një biletë me një drejtim.

Autobusët nga qyteti ndalojnë gjithashtu në aeroport.

A ka transport publik nga pala franceze?

Po ka autobusë dhe mjete të tjera transporti. Ju keni tre opsione, në varësi të vendit ku udhëtoni: përkatësisht 272, 66 dhe 274.

Po parkimi?

Përveç parkimit P20 në anën franceze, i cili ka 214 pika, ka edhe disa garazhe parkimi në anën zvicerane, me mijëra vende.

A mund të marr me qira makina nga të dyja anët?

Po, firmat e mëdha të marrjes me qira të makinave kanë pika në të dy anët e aeroportit. Megjithatë, këtu hyn në lojë një detaj shumë i rëndësishëm.

Drejtuesit e mjeteve në Zvicër duhet të blejnë një vinjetë (ngjitëse elektronike ose fizike) që tregon se ata kanë paguar taksën rrugore të vendosur për të gjitha automjetet që përdorin autostradat e vendit.

Për më tepër, ka dallime në përgjegjësinë e sigurimit midis dy vendeve, që do të thotë se kalimi midis të dyve rezulton në kohën kur një automjet nuk mbulohet.

Prandaj, është e domosdoshme që nëse jeni duke marrë me qira një makinë në aeroportin e Gjenevës, është absolutisht thelbësore që ta ktheni në anën që e keni marrë me qira – përndryshe mund të paguheni me tarifa të konsiderueshme.

Një tjetër fakt interesant:

Gjeneva nuk është aeroporti i vetëm i Zvicrës që përshkon dy vende.

EuroAeroporti i Bazelit është tërësisht brenda Francës, me terminalin të ndarë në një sektor francez dhe zviceran.