Lajme

Franca, në alarm të kuq nga rreziku i përmbytjeve

Departamenti perëndimor francez Indre-et-Loire mbetet në alarm të kuq të hënën për shkak të rrezikut të përmbytjeve, sipas autoritetit të motit të vendit, Meteo France.

Qytetet dhe lumenjtë francezë në Francën perëndimore u përmbytën gjatë fundjavës dhe banorët u evakuuan, sipas mediave lokale.

Ekipet e shpëtimit vazhdojnë kërkimin për një person që u zhduk në lumin La Vienne të përmbytur të shtunën, raportoi gazeta La Depeche.

La Vienne u ngrit të dielën në mbrëmje deri në 5.24 metra dhe lumi Creuse u ngrit në 6.78 metra, duke tejkaluar rekordin e vitit 1982.