Lajme

Frangu vazhdon të rritet kundrejt euros

Frangu po vazhdon të ngjitet kundrejt euros – mbetet nën nivelin e pikës 96.

Krahasuar në janar, franga qëndroi në 1.03.

Banka Kantonale e Cyrihut thotë në një raport se nuk ka mbështetje për euron dhe monedha është duke u mbishitur.

Banka Qendrore Evropiane është në një pozicion të vështirë, pasi i duhet të rrisë normat për të luftuar inflacionin – por gjithashtu duhet të sigurohet që Eurozona të mos rrëshqasë në recesion.

Analistët thonë se Banka Kombëtare e Zvicrës duket se është e qetë nga fuqia e frangut, pasi kjo do të thotë se nuk ka nevojë të rrisë normat për të luftuar inflacionin e brendshëm për momentin, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.