Koronavirusi: çast pas çasti

Frika nga koronavirusi: Jeton 3 muaj në aeroport, duke u frikësuar të largohet

Ai u akuzua për shkelje kriminale në një zonë të kufizuar të një aeroporti, krim dhe vjedhje

Një burrë ka jetuar në një pjesë të sigurt të aeroportit ndërkombëtar të Çikagos për tre muaj, duke i thënë policisë se kishte shumë frikë nga koronavirusi për t’u kthyer në shtëpi në Los Anxhelos, sipas raporteve të shumta.

36-vjeçari, kaliforniani Aditya Singh, u arrestua këtë fundjavë dhe u akuzua për shkelje kriminale në një zonë të kufizuar të një aeroporti, krim dhe vjedhje, njoftoi “Chicago Tribune”, transmeton Scan, përcjell albinfo.ch.

Prokurorët thanë të dielën se, sipas policisë, burri arriti në një fluturim nga Los Anxhelos për në aeroportin ndërkombëtar O’Hare më 19 Tetor. Gati tre muaj më vonë, të Shtunën pasdite, Singh u afruan dy punonjës të United Airlines që kërkuan të shihnin identifikimin e tij. Singh dyshohet se u tregoi atyre një ID që ishte raportuar i vjedhur kohë më parë, më 26 tetor.

Ndihmës avokati i shtetit Kathleen Hagerty i tha gjyqtares së Qarkut Cook Susana Ortiz se pasagjerët e tjerë kishin qenë duke i dhënë ushqim Singh, i cili nuk ka një histori kriminale.

Singh ka një diplomë master si infermier, është i papunë dhe jeton me shokët e dhomës në Orange, Los Angeles.

Departamenti i Aviacionit në Çikago (CDA) tha në një deklaratë: “CDA nuk ka përparësi më të lartë sesa sigurinë e aeroporteve, e cila mirëmbahet nga një rrjet i zbatuesve të ligjit.”