Lajme

G7 do të dhurojë një miliard vaksina deri në fund të vitit 2022

Kombet e G7 kanë rënë dakord për shpërndarjen e mbi një miliard vaksinave anti-COVID në mbarë botën, duke nisur tani e deri në fund të 2022, me shpresën se ky veprim do të zhdukë pandeminë, deklaroi kryeministri Boris Johnson të dielën.

Në një konferencë për shtyp pas përfundimit të samitit, kryeministri britanik shtoi se liderët e ekonomive më të mëdha të botës janë zotuar për ndërmarrjen e kësaj lëvizje përmes financimeve ose nëpërmjet mekanizmës COVAX.

Më herët, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëruan liderët e G7 se strategjia e tyre për të “ndihmuar në mundjen e pandemisë nuk është e mjaftueshme”.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI