Lajme

Gjermani: Policia qëllon për vdekje një burrë pas sulmit në festën e Euro 2024

Një burrë u inatos në Wolmirstedt, në shtetin lindor të Saksonisë-Anhalt, duke vrarë një burrë dhe duke therur me thikë pjesëmarrësit e një feste private futbolli. Sulmuesi më pas u qëllua për vdekje nga policia.

Një burrë sulmoi disa njerëz në shtetin lindor të Gjermanisë, Saksoni-Anhalt, duke përfshirë një festë private për të shënuar hapjen e turneut të futbollit Euro 2024, përpara se të qëllohej dhe të vritej nga policia.

Policia gjermane tha të shtunën se sulmuesi fillimisht kishte goditur me thikë një të ri në qytetin Wolmirstedt, një qytet me 12,000 banorë në veri të Magdeburgut, i cili më vonë vdiq nga plagët e tij.

Policia gjermane tha se sulmuesi ishte një shtetas afgan 27-vjeçar dhe viktima e tij e parë ishte gjithashtu nga Afganistani.

Sulmuesi më pas vrapoi nëpër një pjesë afër, duke kërcënuar njerëzit me një “objekt të ngjashëm me thikë”.

Ai hyri në pronën ku po zhvillohej festa për të parë ndeshjen Gjermani-Skoci dhe dyshohet se goditi me thikë rastësisht të pranishmit. Tre persona u plagosën.

Sulmi ndodhi pak minuta pas fillimit të ndeshjes së Grupit A, tha policia. Motivi i sulmit nuk ishte i qartë menjëherë.

“Aktualisht nuk ka të dhëna për një akt të motivuar fetar”, tha policia.

Dy nga të plagosurit, një 50-vjeçar dhe një 75-vjeçar, janë plagosur rëndë, tha policia.

Një 56-vjeçar ka mbetur i plagosur lehtë.

Sulmuesi më pas u qëllua për vdekje nga policia.

Policia tha se burri iu afrua oficerëve ndërsa ata mbërritën në vendngjarje dhe “u përdorën armë zjarri”.

Autori “vdiq në spital” nga plagët me armë zjarri, shtoi policia.

Nata e hapjes së Euro 2024 kaloi kryesisht në mënyrë paqësore.

Ka pasur shqetësime në prag të turneut se mund të ndodhë një sulm i madh.

Gjermania mundi Skocinë 5-1 në Allianz Arena në qytetin jugor gjerman të Mynihut.

Ndeshjet e Euro 2024 luhen në 10 stadiume, nga Hamburgu në veri të Gjermanisë deri në Mynih në jug deri më 14 korrik./DW