Lajme

Gjermania do të përshpejtojë fondin e energjisë prej 200 miliardë eurosh

Gjermania synon të përshpejtojë një plan të diskutueshëm për të krijuar një fond energjie prej 200 miliardë eurosh për të mbrojtur qytetarët dhe firmat nga goditjet historike të çmimeve.

Drafti paralajmëron se nëse çmimet e gazit dhe energjisë elektrike vazhdojnë të rriten pa ndërhyrjen e shtetit, “duhet të priten ndalesa të prodhimit për kompanitë me intensitet energjie”, duke çuar në një “spiral në rënie të ekonomisë gjermane”, raporton afp, përcjell Albinfo.ch.

Franca dhe anëtarët kryesorë të Komisionit Evropian kanë shprehur shqetësimin për një qasje të vetme nga Berlini.

Ata po bëjnë thirrje për zgjidhje në mbarë BE-në për krizën energjetike, të rënduar nga lufta në Ukrainë që ka parë furnizuesin kryesor Rusinë të mbyllë rubinetat e gazit.

Kancelari Olaf Scholz e ka mbrojtur paketën kundër kritikave, duke përmendur goditjen potencialisht dërrmuese ekonomike të mungesës së energjisë këtë dimër përcjell Albinfo.ch.

Ai gjithashtu ka theksuar se fondi prej 200 miliardë eurosh për financimin e masave mbështetëse do të shpërndahet në disa vite deri në vitin 2024.

200 miliardë euro do të derdhen gjithashtu në një fond të stabilitetit ekonomik jashtë buxhetit kryesor të qeverisë, duke i lejuar qeverisë t’i përmbahet rregullave kushtetuese të borxhit që kufizojnë deficitet publike.

Kreu i Dhomave Gjermane të Tregtisë dhe Industrisë, Peter Adrian, nënvizoi nevojën për masa të jashtëzakonshme për të kapërcyer krizën në fuqinë ekonomike të Evropës.

“Ne jemi të kërcënuar me një humbje të prosperitetit në një shkallë që ishte e paimagjinueshme deri më tani,” tha ai për të përditshmen Rheinische Post, duke vënë në dukje se çmimet gjermane të gazit ishin rreth 10 herë më të larta se ato në Shtetet e Bashkuara.

“Nëse nuk e marrim atë nën kontroll në afat të shkurtër, do të na duhet t’u themi lamtumirë shumë kompanive dhe punonjësve të tyre përpara fundit të dimrit,” tha ai.

Gjermania, e cila ka qenë shumë e varur nga importet e lëndëve djegëse fosile nga Rusia për të përmbushur nevojat e saj për energji, është vënë nën presion të madh pasi furnizimet në pakësim nga Moska kanë rritur çmimet e karburantit.

Vendi pret të zhytet në një recesion në vitin 2023, thanë institutet kryesore ekonomike muajin e kaluar, duke përmendur ndikimin e rritjes së çmimeve të energjisë.