Lajme

Gjermania rriti pagën minimale më 2022

Raportohet se kancelari gjerman, Olaf Scholz, dhe socialdemokratët po shtyjnë përpara premtimin e tyre kryesor gjashtë fushatës zgjedhore, që është rritja e pagës minimale në 12 euro në orë nga tetori, përcjell albinfo.ch.

Këtë e tregoi një projektligj, në të cilin Reuters kishte akses, transmeton portali arbresh.info.

Aktualisht, paga minimale në Gjermani është 9,82 euro në orë, ndërsa nga korriku do të rritet në 10,45 euro për një orë pune.

Ministri socialdemokrat i Punës, Hubertus Heil, vlerëson se 6.2 milionë punëtorë do të përfitojnë nga rritja e pagave.

Kjo do t’u kushtojë punëdhënësve 1.63 miliardë euro midis tetorit dhe dhjetorit, sipas projekt-ligjit.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI