Lajme

Google lejon sërish reklamat politike

Kompania “Google” njoftoi sot se do të lejojë sërish reklamat politike, të pezulluara muajin e kaluar, pas trazirave të 6 janarit në Kapitol dhe para se Joe Biden të bënte betimin si president i SHBA-së, raporton Afp, përcjell Albinfo.ch.

“Nga e mërkura, ne do të heqim rregullin tonë mbi ngjarjet e ndjeshme në mënyrë që të lejojmë edhe një herë reklamuesit të transmetojnë reklama politike”, tha një zëdhënës i gjigantit të teknologjisë.

“Ne do të vazhdojmë të zbatojmë në mënyrë të rreptë rregulloret tona të reklamimit, që ndalojnë zyrtarisht shpërndarjen e informacionit qartësisht të rremë, që mund të dëmtojë besimin në zgjedhje ose procesin demokratik”, vazhdoi ai.

Kufizimet e vendosura nga “Google” parandaluan posaçërisht botimin e reklamave që synojnë një udhëheqës politik ose një kandidat në nivelin federal (president ose zëvendëspresident i SHBA, parlamentarë amerikanë) dhe në nivelin e shtetit (guvernatorët e shtetit, anëtarët e legjislaturës shtetërore).

“Google” reagoi një javë pas pushtimit të dhunshëm të Kongresit nga mbështetësit e Donald Trump gjatë certifikimit të rezultateve presidenciale, duke e motivuar vendimin e saj nga një dëshirë për të shmangur rrezikun e dhunës përpara marrjes zyrtare të detyrës nga Biden

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI