E-Diaspora

Grabitësit sulmohen nga banorët, në mesin e tyre edhe një shqiptar

Edhe videoja e momentit dramatik u filmua nga një çift shqiptarësh nga Kosova, me banim në kryeqytetin britanik

Grabitësve të një argjendarie në Londër, gjërat nuk i shkuan sipas planit, e kjo për shkak të një ndërhyrjeje të cilën nuk e kishin llogaritur.

Banda kishte parashikuar ta zhvillonte goditjen e të largohej me shpejtësi me motor, çka do t’i jepte epërsi përballë reagimit të forcave të policisë.

Por pasi rrëmbyen bizhuteri me vlerën 190.000 dollarë, hajdutëve të veshur kokë e këmbë me të zeza u doli një pengesë: ndërsa largoheshin, një grup kalimtarësh u vunë në ndjekje të tyre; njëri prej djemve që u vërsulën mbi grabitësit, ishte shqiptar.

Edhe videoja e momentit dramatik u filmua nga një çift shqiptarësh nga Kosova, me banim në kryeqytetin britanik, transmeton “TCH”.

Mësohet se dy prej grabitësve u arrestuan nga policia jo shumë larg vendit të ngjarjes, ndërsa katër të tjerë janë në kërkim. Në Londër ndërkohë duket reagimet në raste të tilla sa vjen e po shtohen, përcjell albinfo.ch.

Përmes një videoje ekskluzive, “Daily Mail” tregoi një episod të ngjashme, kur hajduti praktikisht kthehet në viktimë. Dy persona tentuan të grabisnin një burrë që ishte në rrugë duke folur me miqtë e tij, por ndeshen në një reagim të cilin nuk e prisnin.

Burri që dallon në pamjet filmike nga këmisha e bardhë, i kthehet duke goditur njërin prej tyre në mënyrë të përsëritur dhe e ndjek me vrap.

Edhe pse tjetri ndërhyn, ai vazhdon ta qëllojë agresorin e parë duke e rrëzuar për tokë, dhe nuk ndalet as kur ai hyn në makinë, duke i goditur edhe automjetin.