Kosova

Granit Xhaka: Është mëkat që gjërat nuk funksionuan në finale

Granit Xhaka ka shprehur zhgënjimin e tij pas humbjes në finalen e Ligës së Europës për herë të dytë në karrierë, pas asaj të humbur me Arsenalin përball Çellsit. Leverkuzeni u dorëzua përballë Atalantës së Gjimshitit, por ai insistoi se për ekipin nuk kishte rëndësi fakti që humbën pathyeshmërinë e sezonit, por që nuk siguruan trofeun duke luajtur siç dinë ata.

“Të jem i sinqertë, nuk na interesonte rekordi i pathyeshmërisë. Nuk na interesonte që në fillim. Gjithçka ishte për ndeshjen dhe, për fat të keq, humbëm një finale sot. Ky është futbolli, ne e thamë dje që do të ishte një ndeshje e vështirë. Komplimente Atalantës. Është mëkat që gjërat nuk funksionuan në finale. Ishim shumë mirë deri te kjo ndeshje dhe fakti që nuk ia dolëm të bëjmë atë që bëjmë zakonisht mirë, në një finale, është pjesë e lojës. Duhet ta pranojmë këtë”, tha mesfushori i Bajer Leverkuzenit.

Granit Xhaka tentoi të ngushtojë shifrat me një goditje nga distanca, gjithsesi gjuajtja nuk kishte forcën e duhur. Në minutën e 35-të, mundësi ideale për Grimaldon pas disa pasimesh të bukura nga skuadra e Xavit, ideja e tij u kuptua nga portieri Musso, që mbajti në kontroll sferën.

Në pjesën e dytë, Leverkusen rriti ndjeshëm presionin, por pësoi edhe golin e 3-të nga Lookman në të 75-tën, gol që mbylli një herë e mirë llogaritë. Në fund, festë e madhe për Gjimshitin me shokë, skuadra italiane “rrëmben” trofeun pas një edicioni fantastik në Europa League.