Lajme

Greva e Lufthansa-s në Gjermani: 100 mijë pasagjerë të prekur

Një raund i dytë i veprimit industrial këtë muaj ka prekur 100,000 pasagjerë në aeroportet gjermane. Sindikata Verdi i ka kërkuar Lufthansa-s që të arrijë një marrëveshje pagash.

Një tjetër grevë e punonjësve të linjës ajrore gjermane Lufthansa ka anuluar shumicën e fluturimeve në shtatë aeroporte gjermane në gjithë vendin.

Mbi 100,000 pasagjerë janë prekur nga veprimi industrial, me aeroportet e Frankfurtit dhe Mynihut, veçanërisht të ndërprera. Greva, e iniciuar nga sindikata Verdi, filloi në orën 4 të mëngjesit me orën lokale gjermane të martën dhe do të përfundojë pak pas orës 7 të mëngjesit të së mërkurës.

Disa punonjës dhe teknikë të IT-së filluan aksionin industrial edhe më herët të hënën në mbrëmje.

Lufthansa të martën u bëri thirrje klientëve që të mos vijnë në aeroport nëse fluturimi i tyre është anuluar. Ajo tha se mund të ofronte vetëm 10 deri në 20% të orarit të fluturimit në ditët e prekura.

Është hera e dytë që punëtorët e Lufthansa-s bëjnë grevë këtë muaj. Veprimi i rregullt industrial është një përpjekje për t’i bërë presion menaxhmentit të Lufthansa-s që të rrisë pagat dhe të sigurojë një bonus për të ndihmuar punonjësit të përballen me inflacionin.

“Tani kemi vërtetuar dy herë se mund të godasim”, tha përfaqësuesi i Verdi, Marvin Reschinsky, për agjencinë gjermane të lajmeve dpa të martën.

Ndërsa shumë punëtorë vazhdojnë të marrin pjesë në aksion, Reschinsky sugjeroi: “Prandaj do të ishte e mençur të dilnim në një përfundim tani”.