Lajme

Hodhën vaksinat në mbeturina, pasi mjekët refuzojnë vaksinimin kundër COVID-19

Objektet mjekësore ukrainase kanë hedhur disa vaksina të papërdorura kundër COVID-19 pasi mjekët dështuan të paraqiteshin për t’u vaksinuar, thanë të hënën ligjvënësit e partisë në pushtet, shkruan “Reuters”

Ukraina sapo ka filluar vaksinimin e 41 milionë njerëzve të saj kundër COVID-19 pasi ka marrë një seri të parë prej 500,000 dozash të prodhuara në Indi të AstraZeneca javën e kaluar, por po përballet me një betejë kundër skepticizmit të vaksinave që i paraprin pandemisë.

Siç vë në pah Reuters, qeveria e këtij vendi i ka dhënë përparësi dhënies së vaksinave, punonjësve të linjës së frontit por citoi statistikat që tregojnë se 47% e ukrainasve nuk e duan vaksinën.

“Është e rëndësishme për ne të kuptojmë se si janë vendosur të gjitha proceset dhe pse mjekët refuzojnë të vaksinohen”, tha Oleksandr Korniyenko, kreu i partisë së Presidentit Volodymyr Zelenskiy, në një takim televiziv.

Në qytetin verior të Chernihiv, vetëm 87 nga 280 mjekë ranë dakord të vaksinohen, tha sekretari i këshillit të qytetit në një postim në Facebook në 24 shkurt.

Por ministri i Shëndetësisë, Maksym Stepanov, tha se qeveria po punonte për të siguruar që vaksinat të mos hidhen, duke shtuar se kjo gjithashtu ndodhi në vendet e tjera.

Deri më 1 mars, Ukraina ka regjistruar 1.3 milion raste me 26,050 vdekje nga COVID-19.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI