Lajme

Itali: Katër vdekje nga mpiksja e gjakut, pas vaksinimit me AstraZeneca

Katër njerëz vdiqën në Itali nga mpiksjet e rralla të gjakut pasi morën vaksinën AstraZeneca, tha të enjten një raport nga agjencia farmaceutike kombëtare AIFA, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.

Raporti i AIFA-s tha se efekte të ndryshme anësore u panë pas 0.5% të 9.07 milionë dozave të administruara midis 27 dhjetorit dhe 26 marsit, me të tri vaksinat e përdorura deri më tani, nga prodhuesit Pfizer, AstraZeneca dhe Moderna, raportohet të ketë shkaktuar reagime të padëshirueshme.

Efektet anësore të rënda janë regjistruar në 0.04% të rasteve. Efektet anësore të lehta janë raportuar pas përdorimit të të tri vaksinave, tha raporti i AIFA, duke shtuar simptomat më të përfshira, si gripi, dhimbje në vendin e injeksionit dhe lodhje.

Ashtu si shumë vende evropiane, Italia ndaloi shkurtimisht vaksinimet me AstraZeneca muajin e kaluar, kur u shfaqën shqetësimet për mpiksjen e gjakut. Që atëherë i ka rifilluar ato për ata të moshës 60 vjeç e lart, pasi rregullatorët e BE-së thanë se përfitimet ishin më të mëdha se rreziqet. AIFA tha se kishte pasur 11 raste në Itali të njerëzve që zhvillonin një nga dy llojet e mpiksjes së gjakut pas vaksines AstraZeneca, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI