Bota

Jep dorëheqje kreu i Bankës Botërore

Kreu i Bankës Botërore, Kim Yong Kim ka dhënë dorëheqje nga posti i tij. 

Kjo ka tronditur bashkësinë ndërkombëtare, shkruan The Guardian, përcjell Albinfo.ch.

Zyrtarisht, Kim do të qëndroj deri më 1 shkurt ndërsa mandati i tij ishte deri më 2022.

Banka Botërore ka qenë donatore e infrastrukturës përgjatë Azisë, Afrikës dhe Amerikës Jugore, shkruan The Guardian, përcjell Albinfo.ch.

Burime pranë Bankës thanë se vendimi i ish kreut Kim ka qenë “personal”.