Lajme

Kalon shifra e 5 milionë testimeve në Zvicër

Mbi 5 milionë testime janë kryer në Zvicër

Zvicra ka kryer një numër të madh të testimeve që nga fillimi i pandemisë. Të dhënat e fundit tregojnë se ky shtet që nga fillimi i pandemisë e deri tani ka bërë 5,025,401 testime, transmeton albinfo.ch.

Situata pandemike në Zvicër ka shënuar një ulje të dukshme të infektimeve në muajin shkurt dhe situata është e mirëmenxhuar, ndërkohë që shumica e kantoneve po vazhdojnë masa strikte ndaj pandemisë Covid-19.

Nga numri total i testimeve, 554,932 persona kanë dalë të infektuar me koronavirus.

Shifrat zyrtare, bazuar në numrin e personave që janë testuar, e që në fillim ishin pozitivë dhe më pas janë rikuperuar, është ngritur, këtë e tregon edhe “Worldometers”, e cila publikon të dhëna rreth koronavirusit, shkruan albinfo.ch.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI