Koronavirusi: çast pas çasti

Kantoni zviceran shtrëngon masat nga nesër

Masat e reja do të zbatohen nga e enjtja, më 17 shtator, në 3 pasdite

Me spitalet që arrijnë kapacitetin dhe mes shkallës më të keqe të infeksionit në Zvicër, kantoni perëndimor Vaud do të prezantojë një sërë masash të reja bllokimi të enjten, 17 Shtator.

Klubet e natës do të mbyllen, maskat do të kërkohen në të gjitha ambientet e brendshme dhe ngjarjet me më shumë se 100 persona do të ndalohen.

Masat e reja do të zbatohen nga e enjtja, 17 shtator në 3 pasdite.

Sipas “Tages Anzeiger”, kërkesat e ID do të hyjnë gjithashtu në fuqi.

“Veshja e maskës është e detyrueshme në kafene, restorante, bare ose kazino si për punonjësit ashtu edhe për klientët”, shkruan gazeta, përcjell albinfo.ch.

“Pije mund të shërbehet vetëm në vendet ku janë ulur. Identifikimi i besueshëm është gjithashtu një parakusht. Kërkesa për maskë zbatohet gjithashtu në të gjitha dhomat e mbyllura të arritshme nga publiku si teatrot, sallat e koncerteve, muzetë, ekspozitat ose bibliotekat. ”

Aktualisht, Vaud ka shkallën më të lartë të infeksioneve në Zvicër, përcjell tutje albinfo.ch.

Nga 528 raste të raportuara në Zvicër të Premten, 11 Shtator, 208 ishin në Vaud – rreth 40 përqind e rasteve të reja të vendit.

Vaud tani ka regjistruar 197 raste për 100,000 banorë gjatë 14 ditëve të fundit, shumë përpara Fribourg (136) dhe Gjenevës (124).

Të hënën, 14 shtator, niveli i përgjithshëm i infeksionit në Zvicër për 14 ditët e kaluara kapërceu pragun e 60 për 100,000 banorë për herë të parë.

Kjo do ta bënte Zvicrën një zonë me rrezik të lartë, sipas metrikave të vetë qeverisë.

Vaud ishte një nga kantonet e para që kërkonte maska ​​në dyqane dhe supermarkete. Me rregullin e ri që shtrihet në të gjitha zonat brenda – duke përfshirë bare dhe restorante – tani është një nga më të rreptët kudo në Zvicër, përcjell tutje albinfo.ch.

Nëntë kantone kanë vendosur kërkesat e detyrueshme të maskave në dyqanet dhe supermarketet: Cyrihu, Solothurn, Fribourg, Valais, Baseli, Gjeneva, Neuchâtel, Vaud dhe Jura.

Maskat janë kërkuar në transportin publik në të gjitha kantonet zvicerane që nga 6 korriku.