Lajme

Këto janë fshatrat më të bukura në Zvicër

Ju prezantojmë shtatë më të bukurat.

 

Corippo, Ticino

Fshati Corippo në luginën Verzasca të Ticinos ka vetëm dymbëdhjetë banorë dhe, me një dendësi prej dy banorësh për kilometër katror, ​​është një nga komunitetet më pak të populluara në gjithë vendin. Qendra e fshatit të Villaggio-s së bukur ka qenë një ndërtesë e listuar që nga viti 1975 dhe konsiderohet si një nga më të bukurat në Ticino. Por për shkak se vështirë se dikush dëshiron të jetojë më në luginën e vetmuar dhe të kujdeset për fshatin si banorë, Rustici i vjetër aktualisht po shndërrohet hap pas hapi në strehim të bukur. Fondazione Corippo i ka vendosur vetes synimin që në të ardhmen e afërt të operojë të gjithë fshatin si një lloj hoteli i listuar në ajër të hapur.

 

Fischingen, Thurgau

Në mes të Thurgaut “Tannzapfenland” shtrihet komuniteti i vogël i Fischingen me manastirin benediktin të Shën Johann, i themeluar më 1138. Përreth fshatit, pyjet e gjera të bredhit shtrihen përgjatë peizazhit kodrinor. Nga pika të caktuara ju mund të shijoni një pamje të mrekullueshme të liqenit të Konstancës. Në përgjithësi, ia vlen të paketoni çizmet tuaja të ecjes përpara se të shkoni në kantonin Most: Fischingen nuk është vetëm komuna më e lartë dhe jugore në Thurgau, por edhe më e madhja për sa i përket zonës. Kushdo që dëshiron të bëjë ecje, biçikletë ose ecje do të ketë vlerën e parave të tij në këtë fshat me 2700 banorë.

 

Vercorin, Valais

Pothuajse 600 banorë jetojnë në fasadat prej druri të djegura nga dielli të shtëpive të vjetra Valais që karakterizojnë peizazhin e qytetit të Vercorin. Fshati ndodhet në hyrje të parajsës së ecjes Vallon de Réchy dhe është pika e fillimit për zonën e skive Val d’Anniviers në dimër. Në pranverë mund të bëni shëtitje të mrekullueshme nga Vercorin përgjatë biseve që ruhen ende këtu – tubacione të vjetra uji që fermerët i përdornin për të ujitur fushat e tyre.

 

Monstein, Graubünden

Fshati Monstein me 180 persona është një fshat klasik i vjetër Walser. Shumë prej shtëpive të bukura janë ndërtuar nga druri vendas, dhe në disa ju ende mund të admironi herpesin tradicional të larshit. Monstein ndodhet në 1620 metra mbi nivelin e detit në një tarracë me diell në Graubünden. Fshati ka dhjetë puse fshati dhe dy kisha. Megjithatë, më e vjetra nuk përdoret më sot për Meshën e Shenjtë ose – siç ndodhte herë pas here – si revistë zjarrfikëse, por hap dyert për të gjitha llojet e ngjarjeve kulturore dhe politike.

 

Grandvillard, Freiburg

Dhitë, lopë, djathë dhe shtëpi të bukura historike: kështu mund të përmblidhet Grandvillard në kantonin e Friburgut. 812 njerëz jetojnë këtu dhe së bashku ruajnë një nga sekretet e fundit të vendit: recetën për Gruyère të mirë. Lopët e fshatit japin qumështin për djathin e hidhur. Dhe e hanë barkun plot në kullotat e harlisura mes stallave të vjetra. Lopët kanë pak interes për shtëpitë e bukura të stilit Gruyere ose kapelën e bukur La Daoulaz. Ndërtesat e vjetra kënaqin shumë vizitorë që kanë gjetur rrugën e tyre këtu.

 

Santa Maria, Graubünden

Rruga nëpër fshatin Santa Maria në Val Müstair është aq e ngushtë në vende sa autobusi i postës që udhëton nga Zernez në luginën e mrekullueshme të largët duhet të shkojë “milimetra” në disa vende, në mënyrë që boja e verdhë të mos gërvishtet nga guri i vjetër. fasadave. Santa Maria jo vetëm që të bën përshtypje me vendndodhjen e saj magjike, por gjithashtu tërheq vizitorët me studion e endjes së dorës Manufactura Tessandra dhe – do të mahnitej – me barin më të vogël të uiskit në botë. Këtu shërbehen mbi 280 lloje uiski, duke përfshirë një uiski që ishte bërë vetëm nga përbërësit e Val Müstair.

 

Trub, Bernë

Komuna e Trub BE-së fitoi konkursin për “ Fshati më i bukur në Zvicër 2019 ”. 37,700 njerëz votuan dhe e quajtën fshatin idilik në Oberemmental BE xhevahiri i kombit. Nëse doni të ndiheni si Heidi, keni ardhur në vendin e duhur. I rrethuar nga këndvështrime të shumta, komuniteti bujqësor ofron shumë mundësi ecjeje.