Lajme

Këto rajone do të preken nga stuhia e shiut në Zvicër

Moti i ngrohtë i shtatorit duket se do marrë fund në Altdorf, Bazel dhe Vaduz këtë të hënë, kur janë paralajmëruar reshje të shumta shiu.

Për shkak të shiut të dendur, qeveria federale ka shpallur rrezikun e nivelit 2 (rrezik mesatar) në disa rajone. Rekomandohet të shmangen zonat e brigjeve të lumit dhe shpatet e pjerrëta, shkruan 20minuten.

Të martën ka të ngjarë të mbetet thatë me temperatura midis 20 dhe 24 gradë në anën veriore të Alpeve dhe 25 gradë në Ticino. Temperaturat do të rriten sërish lehtësisht para se nga e enjtja një tjetër ndërprerje do të shkaktojë reshje shiu dhe ftohje.

Fundjava i solli Zvicrës një tjetër temperaturë të mesit të verës. Sipas SRF Meteo, temperaturat mbi 29 gradë janë matur në tri qytete. Kryesuesi ishte Altdorf UR me 29.4 gradë, i ndjekur nga Basel/Binningen dhe Vaduz me 29.3 gradë secila. Këto lartësi do të ishin pothuajse dhjetë gradë mbi një shtator normal, përcjell albinfo.ch.

U bë nxehtë edhe gjetkë: në Zvicrën perëndimore ishte 28 gradë ose më shumë në Delémont, Leibstadt, Chur, Bad Ragaz dhe Buchs.

“Shtatori deri më tani ka qenë më shumë se pesë gradë shumë i ngrohtë, në përgjithësi shumë i thatë dhe shumë me diell”, siç shpjegoi MeteoNews në një postim në blog.

Në aeroportin e Cyrihut, për shembull, temperaturat arritën 25 gradë e më shumë çdo ditë deri më 12 shtator, madje edhe pak më shumë se 30 gradë më 11 shtator. Në Cyrih ka pasur “tashmë dymbëdhjetë ditë vere, normalja do të ishte rreth katër”, vazhdon ai. Është shumë e mundur që shtatori 2023 të bjerë në analet e motit si shtatori më i ngrohtë që nga fillimi i matjeve, shkruan 20minuten.