Lajme

Konfirmohen dy raste të variantit Omikron në Gjermani dhe një në Itali

Autoritetet bavareze kanë njoftuar se bëhet fjalë për dy persona që kanë hyrë nga Afrika e Jugut nëpërmjet aeroportit të Mynihut më 24 nëntor

Dy raste të dyshuara të variantit të ri të virusit Omikron janë konfirmuar në landin e Bavarisë, Gjermani.

Ministria e landit Bavarez për Shëndetësinë dhe Kujdesin ka njoftuar se bëhet fjalë për dy persona që kanë hyrë nga Afrika e Jugut nëpërmjet aeroportit të Mynihut më 24 nëntor.

Ata janë në izolim shtëpiak që nga 25 nëntori pas një testi PCR pozitiv, transmeton albinfo.ch. Pas raportimit për variantin e ri, të dy personat kanë kërkuar vetë, në mënyrë proaktive një ekzaminim të variantit.

Ndërkohë, një laborator në Itali, me rastin e bërjes së sekuencës së gjenomit, ka zbuluar variantin omikron të koronavirusit. Mostra do të ekzaminohet për konfirmim të mëtejshëm për të caktuar përfundimisht origjinën në B.1.1.529, thonë në Institutin e Lartë të Shëndetit (ISS) në Romë.

Një laborator në Milano kishte sekuencuar gjenomin nga një mostër e një gruaje nga Mozambiku, e cila rezultoi pozitive, përcjell albinfo.ch. Ajo, sipas agjencisë së lajmeve Ansa, kishte mbërritur në Milano disa ditë më parë me avion. Gruaja në fjalë dhe anëtarët e familjes që jetojnë në rajonin jugor italian të Campania janë në gjendje të mirë shëndetësore, thonë në ISS.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI