Integrimi

Kosovarja pret mbështetjen e shqiptarëve në zgjedhjet në Zvicër

Kosovare Rrustemi garon për deputete në Kantonin e Solothurnit dhe për ta arritur këtë asaj i duhen 4 mijë vota

Kosovare Rrustemi nga Zhegra e Gjilanit është kandidate për deputete në Asamblenë e Kantonit të Solothurnit, në zgjedhjet që do të mbahen më 12 mars, shkruan albinfo.ch.

Ajo ka qëndruar në Kosovë, derisa është takuar edhe me kryetarin e Gjilanit, Lutfi Haziri.

Politikania e re ka thënë se mbështetja e marrë nga kryetari Haziri dhe bashkëpunimi e motivimi që ka marrë nga bashkatdhetarët e Zhegrës së Gjilanit dhe Kosovës, është jashtëzakonisht i madh, duke potencuar faktin se karshi rendit demokratik në shtetet evropiane, domosdo duhet të jetë edhe përfaqësimi politik, sepse përkujdesi dhe fuqia është krejt tjetër kur shqiptarët do ta kenë zërin e tyre karshi qytetarëve rezident zviceran, ka njoftuar faqja zyrtare e Komunës së Gjilanit.

Ajo është aktiviste e dalluar, drejtuese e shumë projekteve dhe organizatave humanitare, organizatave joqeveritare, organizime për mbrojtjen e të drejtave të grave dhe nënës shqiptare, dhe tash kandidate për deputete në Asamblenë e kantonit të Solotunit-Zvicër, për zgjedhjet që do të mbahen më 12 mars.

Kosovarja aktualisht është asambleiste në komunën e Derendigenit, ndërkaq ka treguar se synon një vend si deputete në Kantonit të Solothurnit. Ajo ka thënë se do t’i mbrojë të drejtat e shqiptarëve në Zvicër.

Kosovarja  garon për deputete në Kantonin e Solothurnit dhe për ta arritur këtë asaj i duhen 4 mijë vota.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI