Lajme

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner-it

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare.

Këngëtarja me famë botërore kishte pasuri me vlerë prej 250 milionë dollarësh.

Tina vdiq për shkaqe natyrale pasi luftoi me një sëmundje të gjatë, të shoqëruar nga një periudhë e kancerit të zorrëve, presionit të lartë të gjakut dhe transplantit të veshkave.

Vdekja e saj erdhi më pak se gjashtë muaj pasi djali i saj më i vogël, Ronnie Turner, ndërroi jetë tragjikisht më 8 dhjetor 2022 ndërsa djali tjetër i këngëtares Craig Raimond, i cili kreu vetëvrasje në moshën 59-vjeçare. Ndërsa nuk është bërë e ditur se kush do ta trashëgojë pasurinë e saj, supozohet se shumicën, nëse jo të gjithë, do t’ia lërë bashkëshortit të saj prej 10 vitesh.

Turner ka shitur mbi 200 milionë disqe në mbarë botën, duke e bërë atë një nga artistet muzikore më të dëgjuar të të gjitha kohërave. Ajo ka fituar 12 çmime Grammy, duke përfshirë tetë çmime konkurruese, tre çmime Grammy Hall of Fame dhe një çmim Grammy Lifetime Achievement.

Turner zotëronte një numër pronash në mbarë botën. Pronat e saj më të shquara ishin një pronë prej 16 hektarësh në Zyrih, Zvicër, dhe një pronë prej 5 hektarësh në Küsnacht, Zvicër. Ajo gjithashtu zotëronte një shtëpi në Los Angeles, Kaliforni dhe një shtëpi në Monte Carlo.