Lajme

Lufthansa pezullon fluturimet në Lindjen e Mesme

Grupi gjerman i linjës ajrore Lufthansa tha të dielën se fluturimet për në Amman, Bejrut, Erbil dhe Tel Aviv do të pezullohen të paktën deri të hënën në mes të trazirave të shkaktuara nga sulmi i Iranit gjatë natës ndaj Izraelit.

Grupi, i cili përfshin transportuesin gjerman Lufthansa, së bashku me linjat ajrore zvicerane dhe austriake, do të sigurohet gjithashtu që fluturimet e tij të mos përdorin hapësirën ajrore mbi Izrael, Jordani dhe Irak për të ardhmen e parashikueshme, tha në një deklaratë për agjencinë e lajmeve Reuters.

Kompania kishte thënë tashmë të premten se do të pezullonte fluturimet për dhe nga Teherani deri më 18 prill dhe nuk do të përdorte hapësirën ajrore iraniane gjatë asaj kohe.

Frika e përshkallëzimit të mëtejshëm në Lindjen e Mesme ka bërë që një numër linjash ajrore në mbarë botën të ndryshojnë rrugët e fluturimit, të anulojnë ose të pezullojnë shërbimet e tyre.

Emirates Airlines tha të dielën se do të anulojë disa nga fluturimet e saj dhe do të ridrejtojë të tjerat, ndërsa Kuwait Airways tha herët të dielën se po i devijonte të gjitha fluturimet hyrëse dhe dalëse nga “zonat e tensionit”.

Linja ajrore holandeze KLM dhe linja ajrore australiane Qantas kanë thënë gjithashtu se kishin rregulluar rrugët e tyre të fluturimit për të shmangur fluturimin nëpër hapësirën ajrore të rrezikshme./DW