Kosova

Maqedoni: Opozita proteston kundër planit francez

Duke kundërshtuar propozimin francez, protestues të shumtë në Maqedoninë e Veriut po vazhdojnë të protestojnë nën moton “Ultimatum – Jo faleminderit”.

Protestuesit maqedonas kanë protestuar sot para Qeverisë kundër pranimit të propozimit francez, i cili do të mundësonte heqjen e vetos bullgare dhe hapjen e rrugës drejt anëtarësimit në BE, transmeton Albinfo.ch.

Ndërkohë që në protestat e mbrëmshme opozitare gjatë përleshjeve me policinë mbetën të lënduar dhjetëtra policë.