Koronavirusi: çast pas çasti

Masat me efekt, bien numrat në Zvicër

Kantonet me normat më të larta të infeksionit 14-ditor për 100,000 tani janë Ticino (831), St. Gallen (761), Neuchâtel (710), Vaud (696) dhe Gjenevë (667)

Më 1 dhjetor 2020, Zvicra raportoi 3,802 raste të reja të Covid-19 brenda 24 orësh. Shifra ndjek një mesatare ditore prej rreth 2,900 gjatë fundjavës.

Shifra më e vogël paraqet progres në zvogëlimin e përhapjes së virusit. 3,802 raste të reja ditore është më pak se gjysma e pikut mesatar 7-ditor prej 8,238 të arritur në 8 nëntor 2020.

Sipas Virginie Masserey, një eksperte e sëmundjeve infektive në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH), numri i rasteve duket se është rrafshuar, duke reflektuar suksesin e masave të marra. Sidoqoftë, duke pasur parasysh shkallën e lartë të vazhdueshme të rasteve të reja situata nuk është shumë qetësuese duke shkuar në sezonin e festave, tha ajo. Numrat do të duhet të bien shumë më pak për të shmangur rritjen e numrit të rasteve dhe një ndikim të rëndësishëm në sistemin spitalor, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Herën e fundit rastet ditore ishin në një nivel të ngjashëm më 22 tetor 2020 kur mesatarja 7 ditore arriti në 3,671. Nga atje, numri i rasteve gati u dyfishua (7,229) gjatë 10 ditëve në vijim.

Numri i vdekjeve të raportuara Covid-19 në Zvicër është rritur me 302 që nga e Premtja e kaluar, duke e çuar gjithsej në 4,893 (konfirmuar 4,552 laboratorë).

Sipas Masserey, spitalet mbeten të tendosura dhe numri i pacientëve po bie ngadalë. Dje kanë qenë 3,082 pacientë në spital dhe ka rreth 50,000 raste që janë raportuar brenda dy javëve të fundit. Mjerisht, një pjesë e këtyre grupeve do të përfundojnë në statistikat e vdekjes, pavarësisht nga masat e marra tani.

Lidhur me vaksinimet SARS-CoV-2, Masserey tha se qeveria zvicerane ka kontrata me tre prodhues të vaksinave për një total prej rreth 13 milionë doza, që përfaqëson mjaft për të vaksinuar rreth 6 milionë njerëz. Kontratat janë me Moderna (4.5 milionë doza), AstraZeneca (5.3 milionë doza) dhe Pfizer (3.0 milionë doza). Përveç kësaj, pjesëmarrja e Zvicrës në COVAX do t’i japë asaj qasje në doza për 20% të tjerë të popullsisë. Këto vaksina parashikohet të mbërrijnë gjatë tremujorit të parë të vitit 2021 por së pari kërkohet miratimi nga Swissmedic, organizata në Zvicër e përgjegjshme për aprovimin e ilaçeve, përpara se ato të përdoren.

Gjatë katër ditëve të fundit, rreth 75,000 teste u kryen me pozitivitetin e testit prej 17%. Një fushatë për të inkurajuar testimin do të rindizet të enjten me synimin për të zvogëluar përhapjen duke zbuluar më shumë raste para se të përhapin virusin.

Më 1 Dhjetor 2020, niveli i përgjithshëm i infeksionit 14-ditor të Zvicrës ishte 610 për 100,000. Kantonet me normat më të larta të infeksionit 14-ditor për 100,000 tani janë Ticino (831), St. Gallen (761), Neuchâtel (710), Vaud (696) dhe Gjenevë (667). Të gjithë këto kantone kanë shkallë infeksioni mbi pjesën tjetër të Zvicrës. Shkalla në Cyrih është 574 për 100,000 – të gjitha të dhënat nga FOPH.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI