Kosova

Mbahet në Cyrih edicioni i tretë i festivalit “Kino Kosova”

Në festival nga 11 deri më 14 maj shfaqen mbi 20 filma nga Kosova dhe diaspora. Artistja Edona Vatoci do të mbajë një koncert në klubin "Helsinki" në Cyrih

Nga data 11 deri më 14 maj 2023 në Cyrih në kinemanë Riffraff mbahet edicioni i radhës i festivalit të filmit “Kino Kosova”. Në festival shfaqen mbi 20 filma nga Kosova dhe diaspora, shkruan albinfo.ch.

Si kulminacion muzikor i festivalit, artistja e re kosovare Edona Vatoci do të mbajë një koncert në klubin “Helsinki” në Cyrih.

“Kino Kosova” shfaq filma të shkurtër, dokumentarë, artistikë dhe të animuar, që janë realizuar nga kineastët e vlerësuar me çmime ashtu sikurse dhe nga talentet e reja. Në mesin e kineastëve, filmat e të cilëve do të shfaqen këtu, janë edhe regjisorë nga Zvicra.

Filmat trajtojnë protestat kundër luftës në vitet 1990, duke trajtuar krimet e luftës. Pastaj trajtohen histori feministesh dhe aktivistësh gjinorë sot si dhe historitë e atyre që janë larguar nga Kosova në kërkim të një të ardhmeje më të mirë – gjithashtu edhe në Zvicër.

Në Q&A diskutojmë këto histori me kineastët, përfshirë bashkëbisedimin për punën e tyre, shpresat, betejat dhe gjithashtu marrëdhëniet me diasporën dhe “atdhetë endryshëm”. Debati për heqjen e detyrimit të vizave  për Kosovën në zonën Shengen është aktual pikërisht tani.

Pavarësisht çdo gjëje, mes Kosovës dhe Zvicrës ekziston një lidhje e veçantë. Këtu jetojnë mbi 250 mijë shqiptarë.

Zviceranët, zakonisht e dinë se shumë shqiptarë shkojnë në Kosovë gjatë pushimeve verore. Megjithatë, në këtë vend dihet pak për skenën kulturore të Kosovës. Madje as vetë diaspora nuk bie në kontakt me disa nga faqet e jetës në Kosovë. Ne duam ta ndryshojmë atë.

Me Kino Kosovën, ne po krijojmë gjithashtu një hapësirë ​​në të cilën publiku, kineastët dhe artistët e tjerë mund të takohen dhe shkëmbejnë ide mes vete, thotë organizatori për albinfo.ch

Kino Kosova zhvillohet për herë të tretë këtë vit. Përveç Cyrihut, Berna është një tjetër vend ku mbahet festivali, çdo vjeshtë.

“Unë, Sabahet Meta, drejtor i festivalit të Kino Kosovës, vij vetë nga Kosova. Sot jetoj dhe punoj në Bernë. Kam qenë i përfshirë në jetën kulturore dhe jetën e natës në Prishtinë ndërsa, që nga fëmijëria e kam njohur festivalin e filmit dokumentar tashmë me famë botërore “Dokufest” të Prizrenit”, shprehet Meta në njoftimin për organizimin e festivalit, shkruan albinfo.ch.

“Kam ardhur në Zvicër 10 vjet më parë – dhe kam ndjerë një boshllëk. Edhe pse shumë shqiptarë jetojnë në Zvicër, më ka munguar një vend për reflektim të përbashkët për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Zvicrës. Kam dashur të bëj bashkë artistë nga të dyja vendet dhe të sjell më shumë kulturë nga Kosova në Zvicër, veçanërisht kulturën bashkëkohore.

Sot në ekipin prej 5 vetash në Kino Kosova është edhe regjisori zvicerano-kosovar Ilir Hasanaj, dokumentarët e të cilit shfaqen dhe shpërblehen në festivale ndërkombëtare. Ndër të tjera ai kuron programin për Kino Kosovën.

Në vazhdim, programi (në gjuhën gjermane) i festivalit:

Programm Kino Kosova, 11.-14. Mai 2023, Kino Riffraff, Zürich
Alle Filme werden mit deutschen Untertiteln gezeigt.

Donnerstag, 11.05.2023
18:00, Apéro auf Einladung
19:00, Eröffnung
– “Weddings and Diapers” (2007), von Antoneta Kastrati, 49’; anschliessend Q&A mit Antoneta Kastrati.
– “Përtej Territ” (2022), von Donjeta Mejtani, 25’; anschliessend Q&A mit Donjeta Mejtani.

21:00, Kurzfilmblock “Sisterhood”
Der Kurzfilmblock “Sisterhood” zeigt drei Kurzfilme, die sich mit Migration, Feminismus, Sexismus, Gender, Freiheit und Empowerment von Frauen auseinandersetzen. Die Filmemacherinnen erlauben einen frischen, einfühlsamen Blick in Themen, die in der Schweiz wie auch im Kosovo aktuell sind. Wie frei sind Frauen in unseren Gesellschaften?
– “Motër” (2022), von Dorentina Imeri, 12’; anschliessend Q&A mit Dorentina Imeri.
– “Der Lärm der Frauen” (2020), von Arzije Asani und Celine Stettler, 12’; anschliessend Q&A mit Arzije Asani und Adelina Tërshani (Protagonistin).
– “Çohu” (2019), von Arzije Asani und Celine Stettler, 40’; anschliessend Q&A mit Arzije Asani und Adelina Tërshani (Protagonistin).

Freitag, 12.05.2023
17:00, Kurzfilmblock “Anima”
Der Kurzfilmblock “Anima” zeigt vier kantige, inuitive, persönliche Animationsfilme der erfolgsversprechendsten Talente aus. Den Abschluss macht der Archivfilm “Women of Liberty”. Diese Filme ergänzen sich insofern, dass der Animationsfilm in Kosovo wie auch mutige Aktivistinnen oft mutwillig übersehen werden.
– “Shpija” (2022), von Flaka Kokolli, 7’.
– “Clara with a Mustache” (2021), von Ilir Blakçori, 10’.
– “N’kornize” (2019), von Gezim Ramizi, 7’.
– “Magneti” (2022), von Arvan Berisha, 7’, Q&A mit Arvan Berisha.
– “Gratë e Lirisë” (“Women of Liberty”) (2023), von Lum Çitaku, 34’.
19:00, Dokumentarfilm
– “Dubina Dva” (“Depth Two”) (2016), von Ognjen Glavonic, 80’; evtl. Online-Q&A mit Ognjen Glavonic.
21:00, Dokumentarfilm
– “Wake Up on Mars” (2020), von Dea Gjinovci, 75’; anschliessend Q&A mit Dea Gjinovci.

Samstag, 13.05.2023
17:00, Kurzfilmblock “Above Us”
“Above us” ist ein intimer Einblick in die Hoffnungen und Ängste der neuen Generation in Kosovo. Wie sehen die Filmemacher:innen ihre Zukunft, was für eine Gesellschaft wünschen sie sich, was sind ihre Träume – und Albträume?
– “Pariah State” (2020), von Aulona Selmani, 13’; anschliessend Q&A mit Aulona Selmani.
– “I have never been on an airplane” (2020), von Redon Kika, 11’.
– “A Month” (2017), von Zgjim Terziqi, 26’, Q&A mit Enis Saraqi (Editor).
– “Koagulim” (2021), von Nora Sahiti, 17’.

19:00, Dokumentarfilm
– “Kah kqyrsha përpjetë, e shihsha veten përfuni” (“As I Was Looking Above I Could See My Self Underneath”) (2022), von Ilir Hasanaj; anschliessend Q&A mit Ilir Hasanaj und Enis Saraçi (Editor).

21:00, Kurzfilmblock “Before Us”
Der Kurzfilmblock “Before Us” nimmt uns mit in verschiedene Vergangenheiten: Eine 117-Köpfige Familie im gleichen Haus, Aktivistinnen in den 90-er Jahren, die einen der bekanntesten Proteste – den Protest aus Brot – im Kosovo organisierten und die musikalische Degustation der schönsten und doch melancholischen Lieder, die Frauen mit ihren Defa (Tamburin) spielen.
– “117” (1976), von Besim Sahatçiu, 17’.
– “Gratë e Lirisë” (“Women of Liberty”) (2023), von Lum Çitaku, 34’.
– “Kangë e Defa” (2015), von Fatime Kosumi und Vincent Moon, 30’.
22:30, Konzert im Helsinki Klub mit Edona Vatoci (Band: Viola Rrecaj, Tomor Kuçi und Vedat Hasani).

Sonntag, 14.05.2023
17:00, Spielfilm
– “The Flying Circus” (2019), von Fatos Berisha, 115’; anschliessend Q&A mit Fatos Berisha.
19:30, Spielfilm
– “Babai” (2015), von Visar Morina, 99’.

Mehr Informationen finden Sie hier: www.kinokosova.com.

Folgen Sie uns auf Instagram und Facebook.
Das komplette Pressekit finden Sie unter diesm Link.
Kontakt: Sabahet Meta, Festivaldirektor Kino Kosova
Progr/ Atelier 260.1
Waisenhauspl. 30, 3011 Bern
Phone: +41 78 726 93 13
[email protected]
www.kinokosova.com