Futboll

Baseli e merr vendimin e madh për Edon Zhegrovën

Baseli e sheh të arsyeshëm ta aktivizojë opsionin e blerjes së përhershme të Edon Zhegrovës nga klubi belg Genk.

Futbollisti nga Kosova u transferua në afatin kalimtar dimëror te Baseli në formë huazimi për një vit e gjysmë, dhe pas një fillimi të dobët, tashmë Zhegrova e ka zënë vendin e tij në formacionin titullar të Marcel Koller.

Siç raportojnë mediat zvicerane, Zhegrova mund të mbetet në Basel në baza të përhershme për shkak të aftësive të tij të jashtëzakonshëm në sulm.

Sipas ‘Sontag Blick’, Baseli mund ta blejë Zhegrovën për shumën e 3.5 milionë frangave.

Këtë edicion në Superligën zvicerane, Zhegrova është paraqitur në nëntë ndeshje, duke shënuar dy gola dhe duke dhuruar dy asistime.