Lajme

Mjeku italian: Koronavirusi po humb fuqinë

Koronavirusi i ri po humb fuqinë e tij dhe është bërë shumë më pak vdekjeprurëse, tha të dielën një mjek i vjetër italian.

“Në realitet, virusi klinikisht nuk ekziston më në Itali”, tha Alberto Zangrillo, drejtuesi i Spitalit San Raffaele në Milano, në rajonin verior të Lombardisë.

“Testet që u kryen gjatë 10 ditëve të fundit treguan një ngarkesë virale në terma sasiorë që ishin absolutisht shumë më të vogla në krahasim me ato të kryera një muaj ose dy muaj më parë”, tha ai për televizionin RAI, transmeton reuters, përcjell albinfo.ch.

Zangrillo tha se disa ekspertë ishin shumë alarmantë në lidhje me perspektivën e një valë të dytë të infeksioneve dhe politikanëve të nevojshëm për të marrë parasysh realitetin e ri.

Italia ka numrin e tretë më të lartë të vdekjeve në botë nga COVID-19. Sidoqoftë, infeksionet dhe fatalitetet e reja kanë rënë në mënyrë të qëndrueshme në maj dhe vendi po heq disa nga kufizimet më të ngurta të bllokimit, përcjell tutje albinfo.ch.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI