Lajme

Mynihu, Vjena, Salzburgu apo Cyrihu: Cili është aeroporti më i mirë për të fluturuar?

Pavarësisht nëse planifikoni një fluturim më të shkurtër apo më të gjatë, nuk ka mungesë opsionesh në këto tri aeroporte moderne dhe të lehta për t’u përdorur. Por, cili është alternativa më e mirë për ju?

Objektet moderne, të lehta për t’u aksesuar me transport publik dhe një listë në rritje destinacionesh: tri nga aeroportet më të mëdha në Austri dhe Bavari kanë shumë të përbashkëta.

Por ka edhe shumë gjëra që i dallojnë, nga madhësia deri te numri i fluturimeve ditore që ofrojnë.

Ja çfarë duhet të dini nëse jeni duke menduar se ku të niseni.

 

Aeroporti i Mynihut

Aeroporti i dytë më i madh i Gjermanisë pas Frankfurtit, Mynihu nuk është vetëm një pikënisje popullore për destinacionet evropiane, por edhe ato në gjithë botën.

Gjatë vitit 2022 ai numëroi gjithsej 31,642,738 pasagjerë, duke e bërë gjithashtu aeroportin e shtatë të biznesit në të gjithë Evropën. Kjo është ende në rënie nga kulmi i saj para pandemisë prej 48 milionë pasagjerësh në 2019. Linjat e saj më të ngarkuara janë në Berlin, Hamburg, Dusseldorf, Londër-Heathrow, Frankfurt, Këln, Amsterdam, Paris CDG, Barcelona dhe Madrid.

Në mbarë botën ofron fluturime në afro 250 destinacione, duke mbuluar pothuajse çdo pjesë të botës përveç Australisë dhe Zelandës së Re. Por duke qenë se ka disa fluturime ditore direkte për në Azi, arritja e këtyre destinacioneve nuk është gjithashtu një sfidë.

Flughafen München mund të jetë gjigant (plot 16 kilometra katrorë), por përbëhet vetëm nga dy terminale, një për fluturimet brenda Zonës Shengen dhe një për ata jashtë saj.

Vetë aeroporti, i njohur për të qenë jashtëzakonisht i pastër me staf miqësor (veçanërisht sipas standardeve gjermane), shpesh kryeson listat e aeroporteve më të mira në Evropë.

Kushdo që pret pak në aeroport me siguri nuk do të mërzitet: ai ofron pajisje si një fushë minigolfi, shesh lojërash dhe dyqane dhe restorante të panumërta në vend – si dhe një Weihnachtsmarkt (Tregu i Krishtlindjeve) gjatë sezonit të festave.

Është vetëm 40 minuta udhëtim me tren për të arritur në Flughafen nga qendra e Mynihut.

Aeroporti i Cyrihut

Aeroporti i Cyrihut është vetëm 11 minuta nga qendra e qytetit dhe tashmë ka arritur një reduktim prej 50 për qind në emetimet e karbonit, në përputhje me objektivat klimatike të Zvicrës për vitin 2030.

Pastërtia, gatishmëria për t’ju ndihmuar nga personeli i aeroportit, lidhje të mira me qarkullimin rrugor, sinjale të qarta dhe kënaqësia e pasagjerëve e vendos aeroportin e Cyrihut në vende të larta të rangimit në botë

Në vitin 2022 aeroporti i Cyrihut ka rritur më shumë se dyfish numrin e pasagjerëve në krahasim me një vit më parë. Gjithsej 22.6 milionë pasagjerë kanë fluturuar përmes aeroportit më të madh të Zvicrës vitin e kaluar, pas 10.2 milionë pasagjerëve në vitin 2021.

 

Aeroporti i Salzbergut

Një fluturim që ngrihet nga aeroporti piktoresk i Salzburgut. Foto: aleanca e fotove / Salzburger Flughafen GmbH/dpa-tmn | Salzburger Flughafen GmbH

Aeroporti i dytë më i madh i Austrisë, aeroporti Wolfgang Amadeus i Salzburgut, njihet si një portë për në destinacione të shumta të skive në zonë. Gjatë ngritjes dhe uljes, pasagjerët do të shikojnë pamje mahnitëse të Alpeve.

Është gjithashtu një qendër e njohur për linjat ajrore buxhetore si RyanAir dhe WizzAir, por për shumicën e fluturimeve ndërkontinentale do t’ju duhet të shikoni më larg në Mynih ose Vjenë. Megjithatë, që nga viti 2019, aeroporti ofron fluturime për në Tel Aviv, Izrael (me Austrian Airlines) dhe Dubai (me flydubai), dhe nga 16 dhjetori i këtij viti do të fillojë gjithashtu të ofrojë fluturime përmes Lufthansa për në Londër-Heathrow.

Në përgjithësi, pasagjerët mund të fluturojnë në 52 destinacione me 19 linja ajrore të ndryshme. Aeroporti i vogël, i shtrirë në dy terminale dhe 175 hektarë, mund të strehojë deri në 1400 pasagjerë në orë.

Pavarësisht nga madhësia e tij modeste, ai ofron një sërë lehtësish, duke përfshirë një kënd lojërash për fëmijë të mbushur me lodra dhe një restorant me specialitete lokale dhe një teleskop gjigant, për të gjitha moshat, për të parë fluturimet ndërsa nisen.

Është e lehtë për të arritur në aeroport, ose vetëm një udhëtim me autobus afërsisht gjysmë ore nga qendra e Salzburgut.

 

Aeroporti Ndërkombëtar i Vjenës

Nuk është për t’u habitur që Aeroporti Ndërkombëtar i Vjenës është ‘flughafeni’ më i madh i Austrisë. I përbërë nga katër terminale të shpërndara mbi 1000 hektarë, ai ofron jo vetëm një shumëllojshmëri të gjerë fluturimesh për në Evropë, por gjithashtu shërben destinacione në Azi, Amerikën e Veriut dhe Afrikë.

Flughafen Wien-Schwechat, siç njihet në gjermanisht, është qendra e Austrian Airlines, si dhe një “qytet fokusi” – ose bazë jashtë qendrave të tyre kryesore – për linjat ajrore buxhetore Ryanair dhe WizzAir, si dhe Korean Air Cargo.

Në vitin 2022, ai numëronte plot 23,682,133 pasagjerë, por ende është në rënie nga kulmi i tij para-pandemik i të gjitha kohërave prej 31,662,189 në 2019.

Ai krenohet me fluturime në 192 destinacione në 62 vende, dhe gjithashtu ofron 4 fluturime të brendshme.

Objekti i organizuar mirë ofron shumë restorante, dyqane dhe madje edhe një “Zonë argëtimi familjare” për ata që udhëtojnë me fëmijë, të mbushur me një mur ngjitjeje, rrëshqitje dhe labirint.

Nga qendra e Vjenës, është e mundur të arrish në aeroport në 16 minuta duke përdorur një CAT (Tren City Airport) ose rreth gjysmë ore me një tren ÖBB. Nga zona e Salzburgut, është e mundur të arrini në aeroport për rreth dy orë e 50 minuta duke përdorur lidhjen më të shpejtë ÖBB.