Bota

Në Moskë po protestohet kundër shkeljeve të të drejtave të njeriut

Në Moskë, qytetarë të shumtë po protestojnë kundër shkeljeve të të drejtave të njeriut. 

Protestuesit kanë bërë thirrje edhe për lirimin e të burgosurve politik, raportojnë mediat ruse.

Në protestën e quajtur “Për Rusinë e lirë pa represion dhe arbitraritet”, sipas organizatorëve janë mbledhur 5 mijë protestues, ndërsa policia ka thënë se janë vetëm 1 mijë e 700 të tillë.

Protestuesit kanë mbajtur në duar fotografinë e Oleh Sentsov, regjisorit ukrainas, i cili është arrestuar nga autoritetet ruse në Krime.

Grupit i pavarur monitorues OVD-Info, ka njoftuar se dy persona janë arrestuar gjatë protestës së sotme.