Koronavirusi: çast pas çasti

Neuchâtel: Një punonjës i kopshtit del pozitiv, 80 persona në karantinë

Stafi dhe fëmijët nga një kopshtë në Neuchâtel janë vendosur nën bllokim pasi një punonjës ka dalur pozitiv për koronavirusin.

Pasi u zbulua rasti pozitiv të hënën, pallati në Fontainemelon u mbyll dhe rreth 50 fëmijë, si të rriturit duhej të karantinohen.

Në total, tre persona janë në izolim dhe rreth 80 njerëz janë në karantinë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Punonjësi ndjeu simptoma të virusit javën e kaluar përpara se të merrte diagnozën pozitive të hënën.

Masat e ngjashme janë bërë më të përhapura në Zvicër ditët e fundit, megjithatë ky është incidenti i parë i tillë në një tufë.

Shumica kanë ndodhur në klubet e natës, kryesisht në Cyrih dhe Solothurn.