Lajme

Nga i nxehti i madh, vdesin qindra punëtorë emigrantë në Katar

Sipas një hulumtimi nga “The Guardian”, tregohet se shumë prej njerëzve që i drejtohen vendit të pasur me shpresën e një pune, përballen me atë që e përditshmja britanike e quan “stresi i nxehtësisë“.

Meqenëse vera e këtij viti ishte relativisht e nxehtë, këtë verë, emigrantët punuan në temperatura që mbërrinin deri në 45 gradë celcius, dhe iu duhej të punonin gati 10 orë në ditë në kushte të tilla.

Sipas autoriteteve të Katarit, ashtu si dhe vende të tjera të Gjirit, janë zotuar t`i mbrojnë punëtorët.

Por, “The Guardian” thotë se duhet të mirren masat në fjalë që i mban punëtorët të sigurt.

Kardiologët shprehen se ky lloj ekspozimi po çon në një numër të madh vdekjesh çdo vit, përcjell albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI