Lajme

Austria shkatërron grupin ndërkombëtar të kontrabandës së emigrantëve

Austria ka shkatërruar një rrjet kriminal ndërkombëtar që trafikonte refugjatë në Europën Qendrore.

Sipas një deklarate nga qeveria, 205 persona janë arrestuar për trafikim të dyshuar të mijëra emigrantëve sirianë.

Shumë prej refugjatëve thuhet se kanë paguar nga 3,000 deri në 4,500 euro për t’u trafikuar përmes Hungarisë dhe Austrisë.

Ministri i Brendshëm, Gerhard Karner, tha se ky është një sukses i madh kundër krimit të organizuar dhe një goditje kundër mafies së kontrabandës.

Hetuesit filluan operacionin në vitin 2021, të cilët deklaruan se grupi kishte transportuar më shumë se 36,000 fëmijë dhe të rritur në vende të Europës Perëndimore, si Gjermania dhe Franca./Euronews.al


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI