Sporti

Notat e futbollistëve shqiptarë në fitoren e Zvicrës

Si gjithmonë ‘Blick’ pas ndeshjes ka notuar të gjithë lojtarët, derisa të tre futbollistët shqiptarë që e nisën ndeshjen nga fillimi, Shaqiri, Xhaka dhe Xhemaili janë notuar me 4

Futbollistët shqiptarë kanë pasur një paraqitje të mirë për Zvicrën në fitoren e fundit ndaj Irlandës Veriore. Zvicra fitoi 1:0 me golin e Rodriguez nga penalltia, 11-metërsh të cilin e fitoi Xherdan Shaqiri.

Si gjithmonë ‘Blick’ pas ndeshjes ka notuar të gjithë lojtarët, derisa të tre futbollistët shqiptarë që e nisën ndeshjen nga fillimi, Shaqiri, Xhaka dhe Xhemaili janë notuar me 4, përcjell albinfo.ch.

Admir Mehmedi nuk është notuar për shkak se ka hyrë në minutën e 87-të.

Ja notat e ‘Blick’: 4 – Yann Sommer, 4 – Stephan Lichtsteiner, 4 – Fabian Schär, 5 – Manuel Akanji, 5 – Ricardo Rodriguez, 5 – Denis Zakaria, 4 – Granit Xhaka, 4 – Xherdan Shaqiri, 5 – Steven Zuber, 4 – Blerim Xhemaili, 4 – Haris Seferoviq.
Ndërkohë, pas ndeshjes, Granit Xhaka është shprehur i lumtur me fitoren. “Fitore e mirë në udhëtim ndaj një kundërshtari të fortë dhe hap i madh përpara për botërorin e Rusisë”, ka shkruar Xhaka në “Facebook”.