Bukuri

Egzonita Ala

Modele

Sukseset e vajzave shqiptare nëpër konkurse bukurie në botë tashmë nuk janë risi.

Spektakli “Miss Gjermania 2014” i cili është mbajtur në Dortmund ka ndarë çmimet kryesore për dy vajza shqiptare.

Egzonita Ala është bukuroshja shqiptare që është zgjedhur “Miss Gjermania 2014”, çmimi i dytë i ka takuar një tjetër vajze shqiptare. Fjala është për Fjollza Avdiun nga Mitrovica për të vijuar me çmimin e tretë të fituar nga Sabrina Nennemann.

Më këtë fitore Egzonita ka përfituar kontratë një vjeçare me kompaninë “Emmi Nail”, pastaj 15 mijë euro para të gatshme, ndërsa do të përfaqësojë Gjermaninë në spektaklin botëorë “Miss Bota 2014” që do të mbahet në nëntor në Londër.

Menaxherja e Egzonitës, njëherësh artiste e njohur për make -up në Gjermani, zonja Nazlije Sadrija e cila është prej vitesh  pjesë e stafit të këtij spektakli, është ndarë shumë e lumtur me fitoren e vajzave shqiptare.

“ Vajzat shqiptare dallohen për bukurinë që e kanë. Dhe, këtë më së miri e dëshmoi edhe nata e mbrëmshme ku dy vajza shqiptare fituan vendet kryesore të këtij spektakli. Fituesja e këtij spektakli, Egzonita Ala jo vetëm që më bëri mua të lumtur si menaxhere e saj dhe familjen, por i bëri krenarë të gjithë shqiptarët kudo që janë. Me bukurinë që e ka, kjo vajzë do të na prezantojë denjësisht edhe në Miss Bota”, ka thënë ajo për “albinfo.ch”.

Egzonita, e cila mban titullin edhe si fituese e spektaklit “Miss Diaspora 2014” është 17 vjeçare nga Peja, banon në Shtutgart ndërsa vijon mësimet për ndihmëse të mjekut të dhëmbëve.

A.Gj.

 Biografi e shkurt

  • Emri, MbiemriEgzonita Ala
  • Prejardhja:Pejë-Kosovë
  • Vendi ku vepron:Shtutgart-Gjermani
  • Profesioni:Modele

  WHO’S WHO të tjera