Lajme

OBSH: Lija e majmunit nuk është një emergjencë globale shëndetësore

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të shtunën se përhapja e shpejtë e lisë së majmunit në dhjetëra kombe nuk përfaqëson një emergjencë globale shëndetësore në këtë kohë.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus e përshkroi linë e majmunit si një kërcënim shëndetësor në zhvillim dhe u kërkoi qeverive në mbarë botën të rrisin mbikëqyrjen, gjurmimin e kontakteve, testimin dhe të sigurohen që njerëzit me rrezik të lartë të kenë qasje në vaksina dhe trajtime antivirale.

OBSH mblodhi komitetin e saj të urgjencës për të përcaktuar se çfarë niveli të kërcënimit paraqet aktualisht lija e majmunit për komunitetin ndërkombëtar. Të paktën tre mijë raste të lisë së majmunit në më shumë se 50 vende janë identifikuar që nga fillimi i majit, sipas të dhënave të OBSH-së.

Komiteti peshoi nëse do të aktivizohej apo jo niveli më i lartë i alarmit të OBSH-së në përgjigje të shpërthimit, i quajtur një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar. COVID-19 dhe poliomieliti janë të vetmet shpërthime të tjera të virusit që konsiderohen urgjenca ndërkombëtare të shëndetit publik nga OBSH.

Megjithëse OBSH nuk aktivizoi nivelin e saj më të lartë të alarmit, Tedros tha se shpërthimi ngre shqetësim serioz sepse po përhapet me shpejtësi në vendet ku virusi nuk gjendet normalisht.

Historikisht, lija e majmunit është përhapur në nivele të ulëta në pjesët e largëta të Afrikës Perëndimore dhe Qendrore. Në shpërthimin aktual, 84 për qind e rasteve të raportuara në mbarë botën janë në Evropë, gjë që është shumë e pazakontë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI