Lajme

Presidentja Osmani fton ndërkombëtarët ta ndalin Serbinë

Reagimi i presidentes së Kosovës pas incidenteve në veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në reagimin e saj pas sulmeve në Qendrat e Regjistrimit të Automjeteve në Zveçan e Zubin-Potok, ka ftuar bashkësinë ndërkombëtare të mos e injorojë atë që shihet qartë – tendencën ruso-serbe për të destabilizuar rajonin.

Postimi i plotë:

Sulmet e fundit ndaj institucioneve publike në veri të vendit nga strukturat kriminale dhe ilegale të mbështetura nga Serbia janë dëshmia kryesore për atë që po e themi që moti: Serbia dhe regjimi hegjemonist i Vuqiqit janë burimi kryesor i destabilizimit në rajon, i cili po synon zhbërjen e arritjeve të aleatëve tanë amerikanë dhe evropianë në Kosovë e rajon.

Bashkësia ndërkombëtare nuk duhet ta injorojë atë që shihet qartë – tendencën ruso-serbe që nëpërmjet destabilizimit të rajonit tonë, ta dëmtojë edhe vetë Bashkimin Evropian dhe NATO-n, si bashkim e sistem vlerash. Në Kosovë, Mal të Zi dhe Bosnjë dhe Hercegovinë po përdoret i njëjti model destabilizues, të cilin Rusia e përdor në shtetet baltike, Ukrainë, Moldavi dhe Gjeorgji. Ndaj, është koha që bashkësia ndërkombëtare, e para së gjithash shtetet anëtare të BE-së dhe NATO-s, ta shohin këtë rrezik e ta ndalojnë regjimin e Vuqiqit në realizimin e synimit të tij për krijimin e “botës serbe”, që i përket logjikës së viteve të 90-ta në Serbi.

Ftoj qytetarët e Republikës së Kosovës, në veçanti serbët e Kosovës, që të jenë të bashkuar në refuzimin e skenarëve ogurzi të Serbisë. Institucionet e Kosovës do të vazhdojnë të jenë pranë tyre duke ofruar mbështetje dhe siguri nga strukturat kriminale dhe ilegale të Serbisë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI