Lajme

Parisi sërish zë vendin e parë si qyteti më i bukur në botë

Referuar një renditje të re, të këtij viti, doli se Paris është qytetin më të bukur në botë, përcjell albinfo.ch. Për të dytin vit radhazi, kryeqyteti francez u kurorëzua destinacioni i zgjedhur për udhëtarët nga e gjithë bota.

Renditjen e qyteteve më të mira në botë e publikoi Euromonitor International.

Qyteti i Dritës (La Ville Lumiere) u vlerësua kundër të gjithë rivalëve të tij në më shumë se 50 kritere të ndryshme.

Këto përfshinin turizmin, cilësinë e infrastrukturës, tërheqjen e saj për udhëtarët e huaj dhe shumëllojshmërinë e ofertës së saj kulturore.

Parisi qëndron përpara 99 rivalëve të tij, një ndihmë e mirëpritur për qytetin, pasi aktualisht po përgatitet të presë Lojërat Olimpike më 2024.

Qytetet evropiane dominojnë në renditjen e qyteteve më të mira në botë

Bota e Vjetër ka ende një të ardhme të ndritur përpara. Nga 20 qytetet më të mira në renditje, 12 janë evropiane.

Nga rrugët historike të Berlinit, Romës dhe Londrës, në klimën e ngrohtë dhe me diell të Madridit, Milanos, Barcelonës dhe Lisbonës, këto metropole sjellin një ofertë unike kulturore, arkitekturë të njohur dhe gastronomi me famë botërore.

Megaqytetet aziatike po bëhen gjithnjë e më tërheqëse

Shpesh më moderne se qytetet evropiane, megaqytetet e Azisë Juglindore janë gjithnjë e më të njohura për udhëtarët. Vitet e fundit, Seuli, Tokio, Singapori dhe Hong Kongu janë bërë destinacione të njohura për pushuesit.

Listat e Euromonitor konfirmojnë këtë prirje, me të gjitha këto qytete të botës që arrijnë në top 20.

Paris, Francë

Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

Madrid, Spanjë

Tokio, Japoni

Amsterdam, Holandë

Berlin, Gjermani

Romë, Itali

Nju Jork, Shtetet e Bashkuara

Barcelona, Spanjë

Londër, Mbretëria e Bashkuar

Singapor

Mynih, Gjermani

Milano, Itali

Seul, Koreja e Jugut

Dublin, Irlandë

Osaka, Japoni

Hong Kongu

Vjenë, Austri

Los Anxhelos, Shtetet e Bashkuara

Lisbonë, Portugali