Lajme

Parizienët mirëpresin njoftimin e Macronit për lehtësimet

Parizienët mirëpritën të mërkurën lajmin se dyqanet do të rihapen në periudhën para Krishtlindjes, kur dhe do të lehtësohen kufizimet anti-COVID.

Të gjitha bizneset, me përjashtim të atyre që shesin mallra bazë, janë mbyllur për thuajse një muaj, por do të lejohen të rifillojnë nga puna nga e shtuna, edhe pse me kapacitete të reduktuara, shkruan euronews, përcjell Albinfo.ch.

“A është një strategji e mirë? Nuk e di. Mendoj se është e rëndësishme që secili prej nesh të mund t’i rikthehet jetës normale. Natyrisht është e mirë për dyqanet, edhe pse mendoj se jo të gjithë duheshin mbyllur, si libraritë apo floktoret”, shprehet Sandra, banore e Parisit.

Në qendër të Parisit, në një prej dyqaneve të zinxhirit të lodrave “JoueClub”, punonjësit po përgatisin porositë e bëra me internet, e vetmja formë tregtie e lejuar gjatë bllokadës, përpara se ta kthejnë vëmendjen tek tregtia tradicionale.

Një zëdhënës i kompanisë, që ka 300 dyqane në mbarë Francën dhe një xhiro prej 660 milionë eurosh, deklaroi se bllokada ka ndryshuar zakonet e blerjeve.

“Tregu i lodrave është sezonal. 50 për qind e shitjeve bëhen në muajt nëntor dhe dhjetor. Në të njëjtën periudhë regjistrohet dhe gjysma e shitjeve vjetore. Ndaj është shumë e rëndësishme”, thotë Franck Mathais.

Një ditë më parë, në një fjalim televiziv, presidenti Emanuel Macron deklaroi se Franca do të nisë lehtësimin e bllokadës duke filluar nga fundjava e ardhshme, edhe pse restorantet, baret dhe kafenetë do të qëndrojnë të mbyllura deri në Vitin e Ri.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI