Lajme

Dhunë në ndeshjen FC Kosova – FC Versoix 2: një lojtar përgjigjet për tentimvrasje

Ndeshja e qershorit të vitit 2018 në mes të klubeve FC Kosova dhe FC Versoix 2, Dy lojtarë të FC Versoix 2 morën plagë të rënda

Pak para fishkëllimës që shënon përfundimin e ndeshjes së Ligës së Katërt në mes të FC Kosova dhe FC Versoix 2, kërcitën grushtat. Ndeshja e qershorit të vitit 2018 u kthye në sherr të madh, shkruan dsa.

Mbi dy vjet më vonë, në Gjenevë janë dënuar nga prokuroria futbollistët e dhunshëm – dy prej tyre do të përgjigjen para gjykatës penale. Njëri prej tyre duhet të përgjigjet për tentimvrasje të bërë me dashje, transmeton albinfo.ch.

Prokuroria publike ka dënuar shtatë të pandehurit e tjerë me urdhër penal.

Dënimet variojnë nga një gjobë me kusht prej 40 njësish ditore deri në 180 ditë burg, ka bërë të ditur të enjten prokurori publik i Gjenevës.

Dënimi për secilin të pandehur është përcaktuar në varësi nga niveli i përfshirjes së tyre në përleshje dhe nga pesha e fajit të tyre.

Procedimet kundër tre të akuzuarve janë ndërprerë.

Lufta në fushën e futbollit ndodhi pak para fishkëllimës së bilbilit për përfundimin e ndeshjes midis FC Kosova dhe FC Versoix 2, përcjell albinfo.ch.

Grindja midis dy lojtarëve ishte përshkallëzuar dhe mbështetësit e FC Kosova II kishin pushtuar fushën. Kjo zënkë e dhunshme la dy të plagosur rëndë në radhët e FC Versoix II.

Lista e akuzave kundër dy personave që duhet të paraqiten para gjykatësit është e gjatë. Njëri prej tyre përgjigjet për tentim vrasje me dashje, sulm, përleshje, fyerje, hyrje të paligjshme në Zvicër, qëndrim të paligjshëm dhe punë të padeklaruar, transmeton albinfo.ch.

I akuzuari i dytë do të përballet me akuzën për ngacmim, përpjekje për sulm të thjeshtë ndaj një personi të pambrojtur dhe sulm të përsëritur të thjeshtë fizik.