Lajme

Përfitimet e mbajtjes së një pasaporte gjermane dhe “Tatort”

Në përmbledhjen e kësaj jave nga thelocal.de shpjegohet sa e fuqishme është pasaporta gjermane dhe sa joshja e krimit tregon në Gjermani, transmeton albinfo.ch.

Përfitimet e mbajtjes së një pasaporte gjermane

Një renditje e re e publikuar këtë javë zbuloi se Gjermania ka një nga pasaportat më të fuqishme në botë. Deutschland zuri vendin e parë të përbashkët – krahas Spanjës, Francës, Italisë, Japonisë dhe Singaporit – në Indeksin e fundit të Pasaportave Henley. Studiuesit zbuluan se qytetarët gjermanë janë në gjendje të udhëtojnë në 194 vende dhe territore pa aplikuar për vizë para udhëtimit.

Pasaporta gjermane është në qendër të vëmendjes për shtetasit e huaj në Gjermani që nuk kanë bërë ende hapin (ose nuk kanë të drejtë) për t’u natyralizuar në Gjermani. Në javët e ardhshme, pritet që Bundestagu gjerman të miratojë ligjin e ri të natyralizimit, duke i hapur rrugën shumë njerëzve për të marrë një pasaportë që më parë mund të ishte ndaluar. Në të ardhmen nuk do të ketë kufizime për mbajtjen e shtetësive të shumta dhe koha e nevojshme e qëndrimit e nevojshme për t’u kualifikuar do të bjerë nga tetë në pesë vjet, ose edhe në tre vjet në disa raste.

Por sigurisht marrja e këtij dokumenti të lakmuar nuk është një shëtitje në park. Ka disa pengesa për të kaluar, duke përfshirë rregullimin e dokumenteve tuaja, kryerjen e një testi të gjuhës dhe shtetësisë dhe buxhetimin për procesin (në para, kohë dhe energji). A ia vlen? Perspektiva për të qenë qytetar i BE-së do të tërheqë shumë (veçanërisht për britanikët pas Brexit). Për të tjerët, mund të jetë lehtësimi që nuk duhet të shkoni në Ausländerbehörde (zyra e imigracionit) për përditësime të vazhdueshme të vizave. Mund të jetë joshja e të qenit në gjendje të thoni fjalën tuaj përmes votimit në të gjitha zgjedhjet gjermane që ju afron më shumë drejt aplikimit për një pasaportë gjermane. Sigurisht, në fund të ditës është vendimi juaj. Por nuk ka asnjë debat që Reisepass-i gjerman është i fuqishëm.

“Tatort”

Gjermanët janë shikues të zjarrtë të televizorit. Por, cilat janë shfaqjet dhe zhanret që i mbajnë ata të ngjitur pas televizorit (ose laptopit të tyre)? Krimi është një i preferuar i fortë. Në fakt, ndoshta keni dëgjuar për shfaqjen më të njohur të krimit: Tatort (që do të thotë skena e krimit në anglisht). Për më shumë se gjysmë shekulli (në vitin 2020 mbushi 50 vjeç), shumë familje gjermane janë ulur pas darkës të dielën në mbrëmje në orën 20:15 për të parë Tatort në ARD, ose madje janë mbledhur në një ‘pub Tatort’, ku seriali transmetohej në publik.

Pse është kaq popullor? Një faktor tërheqës është se është vendosur në një pjesë të ndryshme të Gjermanisë çdo javë, duke e bërë atë të lidhur me njerëzit në të gjithë vendin. Ndonjëherë është në Hamburg ose Këln, ndërsa qytetet më të vogla janë paraqitur gjithashtu. Ata nuk i shpërfillin traditat dhe mënyrat e jetesës lokale. Pra, detektivët do të hanë një Döner ose Currywurst në Berlin. Është një nga shfaqjet më të gjata në Gjermani dhe ka spin-off në të gjithë Evropën gjermanofolëse. U lançua në Austri në 1971 dhe Zvicër në 1991.

Por nuk është vetëm Tatort. Siç shkroi Sarah Magill në një film në vitin 2022, “gjermanët janë adhurues të mëdhenj të dramave kriminale dhe miliona shikues rregullisht përshtaten me shfaqjet si der Staatsanwalt (Prokurori i Përgjithshëm) në ZDF dhe Alarm für Cobra – një serial i gjatë rreth dy -njeri nga ekipi i policisë së autostradës në RTL. Nëse dëshironi të asimiloheni më tej në jetën në Gjermani, ndoshta është koha të provoni të akordoni në shfaqjet e tyre të preferuara të krimit.