Lajme

Përfitimet për shëndetin nga sauna e thatë ose e lagur

Një studim, rezultatet e të cilit i transmeton gazeta ‘Shqip’, thotë se sauna desintoksikon e bën lëkurën të bukur, lufton stresin dhe shumë gjëra të tjera.

Ata janë pika kryesore e çdo qendre shëndetësore të mirëqenies, aq shumë sa shpesh ofrohen nga shumë lloje të ndryshme: sauna dhe banja turke janë hapat thelbësorë në një sesion në spa. Pasuria e ofertës shumëfishon mundësitë e zgjedhjes: kriteri për t’u orientuar është të përpiqemi dhe të identifikojmë atë që na pëlqen më së shumti. Avantazhet janë të shumta në çdo rast, aq shumë sa që për shumë njerëz tani sauna është bërë një ritual i mirëqenies që është e vështirë të heqësh dorë.

 

Shihni çfarë efekti ka soda e bukës në trupin tuaj

E thatë apo e lagur – Kur flasim për sauna, zakonisht nënkuptojmë çdo trajtim me temperaturë të lartë në një mjedis të mbyllur. Për të qenë të saktë, sauna finlandeze është ekspozimi ndaj nxehtësisë së thatë në një karrige druri, me grupe të vendosura në lartësi të ndryshme: sa më shumë që uleni në majë, aq më e lartë është temperatura. Ngrohja, midis 50 dhe 90 gradë, është e rrezatuar me gurë lavire të nxehtë nga një furrë (kryesisht elektrike). Banja turke, në anën tjetër, është një banjë me avull të ekspozuar ndaj ambjentit klasik të mermerit të hamamit të kulturës arabe: avulli shpërndahet lart dhe vendosin në mjedis. Temperatura është më e ulët se ajo e saunës finlandeze.

Ndihmon në humbjen e peshës – Si sauna e thatë ashtu edhe banja turke ofrojnë përfitime të shumta për trupin. Në të dyja rastet, por sidomos në saunën ku temperaturat janë më të larta, ju djersiteni shumë, deri në një litër e gjysmë në njëzet minuta trajtimi. Megjithatë, nuk është djersitje që shkakton humbje peshe, gjithashtu sepse në fund është e nevojshme të pini me bollëk dhe të rifilloni: është rritja e rrahjeve të zemrës dhe rritja konsekuente e tonit metabolik për të stimuluar humbjen e peshës. Një sauna funksionon si një sesion trajnimi me intensitet të mesëm, për shembull ajo korrespondon me një shëtitje të shpejtë prej rreth një ore.

Pastron dhe hidraton organizmin – Djersitja e bollshme ndihmon trupin për të eliminuar mbeturinat dhe toksinat dhe ka një efekt stimulues në sistemin imunitar. Efektet në lëkurë janë gjithashtu të shkëlqyera: nxehtësia zgjeron poret dhe nxit eliminimin e qelizave të vdekura, pluhurin dhe gjithçka që depozitohet në lëkurë, duke filluar me smogun e qytetit. Banja turke, në veçanti, është shumë e dobishme për ata që vuajnë nga papastërtitë e akneve dhe lëkurës: ideale, në fund të trajtimit, do të ishte vendosja e një scrub-i për të pasur një lëkurë të shkëlqyeshme dhe “si të re”.

Ju qetëson dhe relakson – Një sauna ose një banjë turke në fund të një stërvitjeje në palestër ose pas sportit ndihmojnë muskujt të relaksohen, të heqin qafe acidin laktik dhe të lehtësojnë bezdi të mikro traumave të shkaktuara nga qelizat e muskujve. Pas dushit të nxehtë do të ishte shumë mirë t’i nënshtroheni një masazhi: trajtimi do të jetë veçanërisht efektiv sepse muskujt tashmë janë shumë të relaksuar.

Përmirëson qarkullimin e gjakut – Ngrohja ka efekt në enët e gjakut, duke favorizuar qarkullimin më të mirë të gjakut dhe uljen e presionit të gjakut. Rritja e qarkullimit të gjakut ka efekte pozitive në sistemin muskulor, veçanërisht për ata që vuajnë nga artriti. Në fund të saunës është i këshillueshëm një dush i ftohtë ose të zhyteni në një vaskë: vazokonstrikcioni që rezulton nga kjo goditje e vogël termike ndihmon në ruajtjen e sistemit kardio-vaskular.

Përfitimet për mendjen – Nxehtësia dhe djersitja janë gjithashtu një anti-stres i shkëlqyer dhe një anti-depresant i mirë natyror. Ritmet e ngadalta të imponuara nga nxehtësia, nevoja për të mbetur të qetë dhe të relaksuar, koha e pushimit për t’u vërejtur që del nga kabina, ka predispozitë për të “shkëputur” dhe për të relaksuar mendjen. Ambienti komod i qendrës, muzikës ambientale dhe aromës së lehtë të hapësirave, predispozon qetësimin dhe relaksimin. Ata që vuajnë nga pagjumësia përfitojnë prej saj, si dhe ata që vuajnë nga lodhja kronike. Pa folur për fazat e qetësisë gjatë trajtimit, nga të cilat ju mund të përfitoni për të pasur një sy gjumë.

Forcon sistemin imunitar – Ngrohja e lartë, sidomos në mungesë të lagështisë, ndihmon në luftimin e baktereve dhe infeksioneve. Kalimi nga ambienti i ngrohtë në dushin e ftohtë kalibron sistemet e termoregulacionit dhe, siç e kemi parë, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe efikasitetin kardiovaskular. Një përfitim tjetër për shëndetin është përmirësimi i disa problemeve të vogla të frymëmarrjes, të tilla si mbingarkesa e hundës dhe ftohja.

Ju mban të rinj – Sauna ka një efekt pozitiv edhe në luftën kundër plakjes, sepse, përveç toksinave, ndihmon trupin të heqë qafe radikalët e lirë. Kjo, së bashku me tonin më të mirë fizik dhe mirëqenien mendore, ka një efekt të rëndësishëm anti-moshë dhe ndihmon për të jetuar më gjatë. Por kjo nuk do të thotë që finlandezët, të cilët e shpikën saunën dhe e transformuan atë në një filozofi të jetës, janë ndër popujt më të gjatë në botë.

Pak kujdes për… – Sauna dhe banjë turke janë trajtime të shëndetshme dhe të përshtatshme për të gjithë ose pothuajse. Ato janë kundërndikim vetëm për gratë shtatzëna, për ata që vuajnë nga sëmundjet e veshkave dhe për ata që vuajnë nga dështimi i zemrës ose probleme të tjera kardiovaskulare. Në këto raste është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun. Për të gjithë të tjerët parimi i gradualitetit dhe sensit të përbashkët mban: sauna duhet mbi të gjitha të japë kënaqësi.