Lajme

Përmbytje në Gjermaninë jugperëndimore

Shiu i vazhdueshëm ka çuar tashmë në përmbytje të shumta në Saarland. Disa rrugë nuk janë më të kalueshme. Autostrada e qytetit në Saarbrücken pritet të mbyllet gjatë ditës dhe do të rivendoset një devijim për përmbytjet.

Administrata e qytetit Saarbrücken u kërkon qytetarëve të përgatiten për rritjen e nivelit të ujit në përrenj dhe lumenj dhe të shmangin dhomat e bodrumit. Makinat në Willi-Graf-Ufer dhe në anashkalimin e përmbytjeve duhet të hiqen.

Situata aktuale tashmë po mban të zënë forcat zjarrfikëse. Një zëdhënës i qytetit tregon për gjendjen.

“Aktualisht janë mbi 200 punonjës shpëtimi nga departamenti profesional i zjarrfikësve dhe departamentet vullnetare të zjarrit në detyrë. Fokusi i operacioneve është aktualisht në Bübingen, Fechingen dhe Kleinblittersdorf”, thotë ai.

Janë raportuar rrugë të përmbytura, rrëshqitje dheu dhe bodrume të plota. Ende nuk raportohet për lëndime të njerëzve.

Për shkak të sasive të parashikuara të reshjeve për të premten, Zyra Shtetërore për Sigurinë e Mjedisit dhe Punës në Saarbrücken supozon se nivelet e ujit në matësat e Saar do të “rriten shumë ndjeshëm”.

Ndërsa niveli i ujit në Blies, Nied dhe Prims pritet të bjerë pjesërisht sërish të shtunën mbrëma, sipas parashikimit, kulmi në Saar pritet të shtunën në mëngjes.

Shiu nuk ndalet as në shtetin fqinj Rhineland-Pfalz. Rrethi Trier-Saarburg, si dhe Palatinati jugor dhe qytetet e Trier, Zweibrücken dhe Ludwigshafen janë veçanërisht të prekur.

Bodrumet dhe rrugët ishin mbushur plot dhe pemët u rrëzuan, siç njoftoi zyra e koordinimit të Autoritetit të Mbikëqyrjes dhe Shërbimeve (ADD).

Shërbimi gjerman i motit (DWD) ka paralajmëruar për stuhi ekstreme në Saarland dhe pjesë në jug të Rheinland-Pfalz. Nga mëngjesi i së premtes deri në mbrëmjen e së shtunës mund të priten reshje të dendura dhe të vazhdueshme, veçanërisht në zonat në perëndim të Rhein.

Për shkak të përmbytjeve të rënda në Saarland, kancelari Olaf Scholz (SPD) anuloi një paraqitje në fushatën zgjedhore të planifikuar për të shtunën.

Në vend të kësaj, ai dëshiron të marrë një ide të situatës në terren në Saarland së bashku me kryeministren Anke Rehlinger (SPD). Zëdhënësi i qeverisë së Saarland, Julian Lange, e bëri të ditur këtë në mbrëmje./Bild.de