Lajme

Pesë këshilla për të kursyer para gjatë udhëtimit në Zvicër

Zvicra nuk është e lirë, veçanërisht për këdo që nuk fiton paga zvicerane, por ka ende mënyra për të kursyer para. Këtu janë pesë këshilla për të kursyer para gjatë udhëtimit në Zvicër

Pyesni shumicën e zviceranëve dhe ata do t’ju thonë të njëjtën gjë. “Zvicra është e shtrenjtë vetëm për njerëzit që nuk jetojnë këtu”.

Komenti i referohet idesë që kostot e larta të jetesës në Zvicër kompensohen nga pagat e larta, transmeton albinfo.ch.

Pavarësisht nëse është e vërtetë apo jo – dhe shumë njerëz që jetojnë në Zvicër nuk do të pajtoheshin – sigurisht që nuk i ndihmon turistët, vizitorët dhe këdo tjetër që e gjen veten në Zvicër për një periudhë kohe por nuk mund të përfitojë nga fitimi i atyre frangave të ëmbla zvicerane.

Përkundër kësaj – dhe sigurisht që jemi të njëanshëm – ne ende mendojmë se Zvicra padyshim që ia vlen të vizitohet.

Kështu që këtu është, një udhëzues se si të kurseni para ndërsa udhëtoni nëpër Zvicër, transmeton albinfo.ch.

Transporti publik është më i lirë – dhe shpesh një mënyrë më e mirë për të parë pamjet

Për vizitorët nga SH.B.A., Australia dhe shumë vende të tjera, instinkti i parë është shpesh të marrësh me qira një makinë gjatë pushimeve.

Ndërsa kjo mund të jetë më e lehtë – veçanërisht me fëmijët – do të përfundojë më shtrenjtë dhe shpesh do t’ju privojë nga pamjet më të mira.

Në qytete, transporti publik është në të vërtetë mjaft i arsyeshëm – dhe do t’ju kursejë stresin e pashmangshëm të parkimit.

Në Cyrih, një biletë 24-orëshe fillon me CHF 5,40, në Bazel do të kushtojë 9,90 CHF ndërsa në Gjenevë do t’ju kthejë CHF 10.

Në Bern, ju do të merrni një biletë falas të transportit publik për të gjithë qëndrimin tuaj me akomodimin tuaj turistik, i cili përfshin “teleferikun e famshëm Gurten, teleferikun Marzilibahn, dhe ashensorin për në tarracën e Minster, si dhe udhëtimin nga dhe në Aeroportin e Bernës. ”

Në fakt, shumë prej gondolave ​​mahnitëse të Zvicrës dhe teleferikëve llogariten si transport publik, që do të thotë se ato janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të parë disa pamje spektakolare në mënyrë të lirë.

Shumë qytete dhe fshatra të tjerë kanë karta të ngjashme, prandaj sigurohuni që të bëni hulumtimet tuaja para se të shkoni.

Kur udhëtoni më larg, biletat në transportin publik nëpër male janë gjithashtu çuditërisht të arsyeshme.

Pass Travel Swiss ju jep udhëtim të pakufizuar me autobus treni dhe anije për tre ditë për CHF232.

Më mirë akoma, tre ditët janë në total prej 15 ditësh, kështu që nuk keni nevojë t’i merrni ato radhazi.

Do të merrni gjithashtu hyrje falas në muze dhe një sërë ekskursionesh malore, si dhe një varg zbritjesh dhe shpërblimesh të tjera, transmeton tutje albinfo.ch.

Ushqimi dhe pirja

Për udhëtarët, kostoja e ngrënies – dhe veçanërisht e pijes – mund të jetë e tepërt.

Ndërsa nuk ka dyshim se kuzhina zvicerane është pothuajse universalisht e shtrenjtë, ka mënyra rreth tij për buxhetin e vetëdijshëm.

Dreka është shumë më e lirë se darka në shumë restorante në Zvicër, madje edhe për të njëjtin ushqim.

Faqja e lajmeve Swiss Info gjeti restorantin Bern, Meridiano shërben një vakt me dy dhe tre pjata gjatë drekës, i cili kushton përkatësisht 36 CHF dhe 43 CHF, por që ngjitet në një CH120 në kohën e darkës.

Në veçanti supermarketet zvicerane janë relativisht të lira dhe kanë prodhime të një cilësie të lartë. Shumica e zinxhirëve kryesorë gjithashtu kanë vakte të paketuara paraprakisht të cilat janë perfekte nëse jeni duke lëvizur.

Nëse ndjeheni të etur, mbani në mend se uji nga çezmat zvicerane është i shijshëm dhe plot minerale – dhe natyrisht falas.

Për alkoolin, supermarketet janë gjithashtu basti juaj më i mirë – përveç sigurisht Migros që nuk shesin pije alkoolike ose produkte duhani.

Pirja në publik është e ligjshme në Zvicër, që do të thotë se një piknik në park me disa shishe verë nuk do të ketë problem.

Noti

Kushdo që jeton në Nju Jork, Londër, Dublin ose shumë qytete të tjera më të mëdha mund të të ketë të mbyllur, por në Zvicër është shumë e zakonshme të notosh në lumenj dhe përrenj që përshkojnë shumicën e qyteteve kryesore.

Lajmi më i mirë për buxhetin e ndërgjegjshëm – përveç faktit që nuk do të dilni të mbuluar me gaz radioaktiv ndryshe nga qytetet e tjera – është se është falas.

Përveç liqeneve dhe lumenjve, disa qytete zvicerane gjithashtu kanë banja verore, të njohura si ‘Badis’.

Këto ju japin mundësinë të notoni në të njëjtin ujë, por do të keni mundësi si dhomat e ndërrimit dhe tualetet.

Ju mund të duhet të paguani për privilegjin – shumica e Badis kushton diku midis CHF5 dhe CHF10 – por ia vlen, me disa që ofrojnë ulje familjare.

Hiking

Është një klishe e shoqëruar nga shumë një autoritet zviceran i turizmit, por shumë nga gjërat më të mira në Zvicër janë në të vërtetë falas.

Ndërsa një natë me birra duhet të mbahet për Gjermaninë, një natë me verërat duhet të bëhet në Francë dhe një ditë me ekspres duhet të jetë thjesht një çështje italiane, ecja në Zvicër është absolutisht mahnitëse dhe sigurisht është falas.

Ndryshe nga noti, ai është gjithashtu një aktivitet gjatë gjithë vitit – me shumë prej pamjeve po aq spektakolare në një ditë të bukur vere sa janë kur mbulohen nga bora.

Leximi

Në rregull, kështu që disa nga ju mund të dëshirojnë të kalojnë këtë – pse të bëni diçka me pushime që mund ta bëni falas në shtëpi? – por leximi gjatë pushimeve mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u çlodhur.

Është gjithashtu një mënyrë e mirë për të thithur kulturën lokale, varet natyrisht nga ajo që po lexoni.

Më mirë akoma, është gjithashtu falas.

Kultura shumëgjuhëshe e Zvicrës dhe përqindja e lartë e banorëve anglishtfolës do të thotë që bibliotekat janë vërtet të pajisura mirë kur bëhet fjalë për librat anglisht.

Nëse nuk doni të kontrolloni librin, nuk keni nevojë për një kartë bibliotekë – thjesht mund të ecni brenda dhe të filloni të lexoni.

Në muajt e ngrohtë, disa biblioteka vendosin stacione të lëvizshme librash në park, që do të thotë që ju të mund të shijoni motin e mirë me një libër ndërsa jeni të kënaqur që portofoli juaj nuk po bëhet më i lehtë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI