Lajme

Po kërkohet thesari në Grenlandë pas shkrirjes së akullit

Disa nga njerëzit më të pasur në botë po financojnë një gjueti masive thesari, të kompletuar me helikopterë dhe transmetues, në bregun perëndimor të Grenlandës.

Kriza klimatike po shkrin akulli e Grenlandës me një ritëm të paprecedentë, i cili për ironi, po krijon një mundësi për investitorët dhe kompanitë e minierave që janë në kërkim të një grumbulli mineralesh të afta për të fuqizuar tranzicionin e energjisë së gjelbër, shkruan CNN.

Një grup miliarderësh, duke përfshirë Jeff Bezos, Michael Bloomberg dhe Bill Gates, ndër të tjera, po vënë bast se nën sipërfaqen e kodrave dhe luginave në ishullin Disko të Grenlandës dhe Gadishullin Nuussuaq ka mjaft minerale për të fuqizuar qindra miliona automjete elektrike.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI