Lajme

Policia e Cyrihut arreston bosin e mafias së lojërave të fatit

Policia e Cyrihut ka arrestuar bosin e mafias së lojërave të fatit.

“Ju çakejtë ende nuk e keni mësuar se NUK ka mbaruar derisa unë të them se ka mbaruar!!!”

Kështu shkroi MY, bosi i supozuar i mafias turko-zvicerane të lojërave të fatit, në Instagram, në tetor 2022 – dy ditë pasi SRF Investigativ dhe ekipi hulumtues Reflexion raportuan për herë të parë mbi të.

Siç dinë SRF Investigativ dhe Reflexion nga një burim i besueshëm, policia kantonale e Cyrihut arrestoi pesë burra të enjten e kaluar në lidhje me lojërat e paligjshme të fatit – përfshirë MY.

Së shpejti pritet që prokuroria publike e Cyrihut të japë detaje të tjera rreth arrestimit, përcjell albinfo.ch.

Sipas hulumtimit, MY, i cili ka lindur në Turqi, thuhet se ka drejtuar një rrjet të gjerë nga Cyrihu në disa kantone – me specialistë të IT, mbledhës parash dhe dhjetëra bare kryesisht turq, ku njerëzit luanin shumë para.

Thelbi i këtij biznesi ishin faqet ilegale të lojërave të fatit, si siskowin.com, solobet.com dhe sportwin.com, të cilat u bllokuan nga autoritetet zvicerane, por në mënyrë të përsëritur shfaqeshin me adresa paksa të ndryshme. Sipas një burimi të brendshëm, shefi thuhet se ka shpenzuar disa milionë franga në muaj herë pas here.

Fitimet nga lojërat e paligjshme të fatit nuk tatohen. Kjo do të thotë se shteti po humb shumë para. Përveç kësaj, sipas Andrea Wolfer nga Komisioni Federal i Kazinove, fitimet përdoren shpesh për të financuar krime të rënda si trafikimi i njerëzve ose drogës, shkruan SRF.

Se sa me ndikim është bërë MY ndër vite, tregon fakti se ai u prit së fundmi nga Presidenti i Republikës së Qipros Veriore, Ersin Tatar. Burime të mirinformuara supozojnë se ai donte të krijonte një bazë të re në Republikën Turke të Qipros Veriore, e cila njihet për lojërat e fatit.

Aktivitetet e shefit të lojërave të fatit fillimisht u bënë të njohura përmes podcast-it “Rasti Antepay” nga SRF dhe Reflexion. Pas disa muajsh kërkimesh, u tregua se MY qëndronte pas shumë siteve të paligjshme të lojërave të fatit dhe ishte përfshirë edhe në kartën e pagesës Antepay, ish-sponsor kryesor i FC Zurich, përcjell albinfo.ch.