Shkurt.ch

Politikanët zviceranë: “Nuk ka vend për urrejtje dhe dhunë fetare”

Presidenti zviceran, Ueli Maurer, u është bashkuar politikanëve në mbarë botën për të shprehur shqetësimin për të shtënat në një xhami në Zelandën e Re të premten, përcjell albinfo.ch.

“Sulmi në Christchurch, në të cilin dhjetëra njerëz që faleshin në xhami u vranë, na ka tronditur thellë”, tha Maurer në një cicërimë.

“Zvicra dënon të gjitha aktet e terrorizmit, të çfarëdo lloji. Mendimet dhe keqardhja ime janë me viktimat dhe familjet e tyre, dhe me të gjithë njerëzit e Zelandës së Re”.

Në një mesazh të ngjashëm, dy folësit e Parlamentit zviceran, Marina Carobbio dhe Jean-René Fournier, dënuan sulmin. “Nuk ka vend për urrejtje dhe dhunë fetare“, përcjell albinfo.ch.

Të paktën 49 persona janë vrarë dhe rreth 20 të tjerë janë plagosur gjatë xhirimeve në Christchurch të Zelandës së Re. Ministria e Jashtme zvicerane tha se nuk ka indikacione për viktimat zvicerane.

Ministria shtoi se ambasada zvicerane në kryeqytetin e Zelandës së Re, Wellington, ishte në kontakt me autoritetet lokale, përcjell albinfo.ch.

Katër të dyshuar janë arrestuar dhe janë konfiskuar armë zjarri, sipas policisë lokale.