Ukraina

Presidenti ukrainas: Do të marrim 42 aeroplanë F-16, ky është vetëm fillimi

Kryeministri holandez, Mark Rutte, ka njoftuar se Holanda dhe Danimarka do të dërgojnë një numër të paspecifikuar aeroplanësh luftarakë F-16 në Ukrainë sapo të plotësohen kushtet për transferim, shkruan albinfo.

Numrin e aeroplanëve që do t’u dërgojë ukrainasve, lideri ukrainas e bëri këtë në rrjetin sociale X (ish-Twitter).

“Mark Rutte dhe unë arritëm një marrëveshje për numrin e aeroplanëve F-16 që do të transferohen në Ukrainë pasi pilotët dhe inxhinierët tanë të përfundojnë trajnimin e tyre. 42 aeroplanë dhe ky është vetëm fillimi”, shkroi Zelensky.

F-16 është aeroplan luftarak i lehtë që u projektua fillimisht në vitet 1970 dhe u fut për herë të parë në shërbim në vitin 1979.