Lajme

Qeveria gjermane, në favor të një bllokimi të shkurtër

Qeveria gjermane dëshiron të forcojë kufizimet anti-COVID-19 në të 16 landet e vendit, në një lëvizje drejt masave më të unifikuara, tha sot ajo.

“Çdo thirrje për një mbyllje të shkurtër dhe koherente, është e saktë. Një qasje e përbashkët federale do të ishte e rëndësishme këtu”, theksoi zëvendëszëdhënësja e qeverisë, Ulrike Demmer, duke treguar numrin e lartë të pacientëve Covid-19 në kujdesin intensiv, raporton Dpa, përcjell Albinfo.ch.

Sidoqoftë, nisma e qeverisë u prit me kritika.

“Edhe një herë, një bllokim batanije është e vetmja përgjigje për pandeminë me të cilën paraqitet kancelarja”, tha Christian Lindner, udhëheqësi i opozitës FDP.

“Pasojat shoqërore janë të mëdha. Shkelja e të drejtave themelore është gjithnjë e më pak proporcional”, shtoi ai.

Ndërkohë, numrat e infeksioneve ranë gjatë festës së fundit të Pashkëve, sipas Institutit Robert Koch (RKI) për Kontrollin e Sëmundjes, megjithëse kjo mund të jetë për shkak uljes së testimeve gjatë pushimeve.

Gjermani regjistroi sot 9 677 infeksione të reja dhe 298 vdekje të lidhura me virusin.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI