Lajme

Qeveria zvicerane përshpejton blerjen e avionëve luftarakë F 35

Qeveria zvicerane thotë se dëshiron të nënshkruajë kontratën me Shtetet e Bashkuara për të blerë avionë të rinj luftarakë F 35 sa më shpejt të jetë e mundur.

Afati i fundit për marrëveshjen nuk është deri në mars të vitit të ardhshëm – por Këshilli Federal thotë se do të ndjekë rekomandimin e Komitetit të Politikave të Sigurisë dhe do të përshpejtojë blerjen e avionëve, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ai thekson se që nga shpërthimi i luftës në Ukrainë, shumë vende kanë rritur shpenzimet e tyre të mbrojtjes – dhe Finlanda, Gjermania dhe Kanadaja kanë kërkuar gjithashtu F 35 të rinj.

Lëvizja vjen pavarësisht një votimi të mundshëm për të ndaluar blerjen. Aktivistët po mbledhin nënshkrime në këtë moment për ta detyruar këtë çështje në fletëvotim.

Iniciativat popullore nuk kanë pozitë ligjore përpara se të votohen.

Qeveria shpreson që avionët të jenë të disponueshëm deri në vitin 2027.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI